U Njemačkoj nedostaje oko 35.000 njegovatelja i njegovateljica.
Njemačkoj nedostaje stručna radna snaga, a najveća je potreba za medicinskim osobljem i njegovateljima. Mnogi kvalificirani radnici sa zapadnog Balkana voljeli bi potegnuti do Njemačke, no većina zapravo ni ne zna što im je potrebno i što ih ondje čeka.
Dietmar Bandke, savjetnik za medicinsko osoblje, u razgovoru za Deutsche Welle daje jedan jedan važan savjet.
“Prvo dobro naučite njemački jezik. Osim stručnosti, to je važan temelj za rad, za intergraciju, za sve što je potrebno u kompletnoj organizaciji života. Život u Njemačkoj je sasvim drugačiji i svatko je prepušten samom sebi, a bez znanja jezika se ne može ništa ostvariti”, kaže Bandke.
Dodaje da bi poznavanje jezika smanjilo broj nesporazuma ili prevara kojima su radnici s ovih prostora izloženi.
"Kolega ili nadređeni mora biti siguran da razumijete uputu koja vam je zadana, tek tada ćete steći njihovo povjerenje. Ne smijemo zaboraviti da su u pitanju ljudski životi koji se ne mogu nadoknaditi ako se napravi greška", upozorava savjetnik za medicinsko osoblje.
Iako mnogi misle da je najbitnije stići u Njemačku, Bandke upozorava da problemi tek tada počinju. "I to iz razloga što smo površni i ne shvaćamo ozbiljno obveze kao što je učenje jezika", kaže.
Otkriva da postoji velika zainteresiranost Njemačke za stručnom radnom snagom, posebno medicinskog osoblja, iz zemalja zapadnog Balkana. Njemačkoj najviše nedostaje njegovatelja i njegovateljica, barata se s manjkom od čak 35.000 kvalificiranih radnika.
"Više je razloga, ali navest ću samo tri. Prvo, Njemačka je od zanimanja medicinske sestre napravila poziv koji uopće nije atraktivan, generalno nije dobro plaćen, a svakako je težak. Drugi razlog je to što je Njemačka 'stara zemlja', ima jako loš natalitet. A treće i jednako bitno – Njemačka je jako dobro organizirana država kada je u pitanju podrška onima koji žive od državne pomoći i većina onih koji imaju pravo na potporu države ne žele raditi", poručuje Bandke u razgovoru za DW.
Izvor: Net.hr