U Europi su od nas lošiji samo Grci i Talijani.
Prema najnovijim statistikama koje stižu iz Bruxellesa, a koje se temelje na istraživanju o zaposlenosti mladih s diplomom stečenom u posljednje tri godine, čak trećina visokoobrazovanih u dobi od 20 do 34 godine u Hrvatskoj nema posao, prenosi Jutarnji list. Jedine dvije države u Europskoj uniji u kojima je zaposlenost mladih na nižim granama su Italija i Grčka.
U Hrvatskoj razina zapošljivosti diplomanata iznosi 66 posto što nas je pozicioniralo na 26.mjesto u konkurenciji 28 država članica Europske unije. Četiri mjesta iznad Hrvatske je Rumunjska, šest Bugarska, devet Slovačka. Slovenija je 11 pozicija iznad nas, Poljska 13, a Češka se sa stopom zapošljivosti od 89.9 posto nalazi na četvrtom mjestu ljestvice.
Vrh rang liste ponosno drži Malta – stopa zapošljivosti njenih diplomanata iznosi 94,5 posto. Na drugom mjestu se smjestila Njemačka, a na trećem Nizozemska.
Prebacivanje loptice odgovornosti
Kad govorimo o prosjeku EU, on je u porastu - u 2014. je iznosio 76 posto, a u 2018.godini 80,2 posto.
Zbog čega Hrvatska već godinama ne uspijeva doseći barem prosječnu razinu zapošljavanja mladih s tek stečenom diplomom, nije do kraja razjašnjeno.
Ekonomisti razlog vide u obrazovnom sustavu koji nije prilagođen zahtjevima tržišta. S tim se ne slažu na sveučilištima, oni uvjeravaju kako problem leži u nerazvijenom tržištu rada.
Savjet stručnjaka iz Europske komisije je jasan – ulaganje u edukaciju i obrazovni sustav koristit će svima u Europi.
Izvor: Jutarnji list