Bilježimo pad u prerađivačkoj industriji, brodogradnji, farmaciji…
Industrijska proizvodnja u lipnju potonula je za čak 5,6 posto na godišnjoj razini, dok je maloprodaja porasla 6,1 posto, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS).
Kako prenosi Jutarnji list, u razdoblju od 1.siječnja do 30.lipnja industrija je ostvarila rast od svega 0,9 posto, a posljednji mjesec u kojem je zabilježen snažan pad kao u lipnju bio je prosinac s minusom od 6,6 posto.
Za većinu sektora prethodni mjesec bio je izrazito loš. Prerađivačka industrija je u odnosu na isti mjesec lani pala visokih 6,8 posto, pri čemu je opet predvodila brodogradnja s gotovo prepolovljenom proizvodnjom. Međutim, vrlo loše rezultate bilježe i sektori koji su dugo predvodili proizvodnju i izvoz. Farmaceutska industrijska pala je čak 16,8 posto, a minuse ostvaruje već četiri mjeseca.
Rast proizvodnje kože i namještaja
Snažno pada i proizvodnja strojeva i uređaja, u lipnju čak čak 23,2 posto, kao i gotovih metalnih proizvoda, 22,3 posto. Pad proizvodnje rafiniranih naftnih proizvoda u lipnju je nešto manji nego prethodnih mjeseci, ali i dalje je velik, 11,8 posto. U prvih pola godine proizvodnja tog sektora smanjena je za čak 57,6 posto.
U lipnju je i duhanska proizvodnja snažno potonula, za čak 30 posto, a minus od 2,8 posto zabilježila je i prehrambena industrija, unatoč početku turističke sezone. Među rijetkima koji imaju razloga za zadovoljstvo su proizvodnja kože s rastom od 19 posto i namještaja od 10,6 posto.
Trgovina se nalazi na drugom kraju spektra
Dok industrija tone, trgovina nastavlja ubrzani rast. S lipanjskim rastom od 6,1 posto, u prvih pola godine moloprodaja je povećana 4,4 posto. Osobito snažan promet bio je u nespecijaliziranim prodavaonica kao što su shopping centri, s rasom od 7,2 posto, kupovina odjeće i obuće je veća za 14,5 posto, a sektor ljekarni, kozmetike i toaletnih proizvoda bilježi rast od 6 posto.
Podaci HNB-a pokazuju da su u lipnju indeks pouzdanja potrošača nastavio povećavati i dosegnuo je rekordno visoku razinu od kada se mjere očekivanja potrošača.
Izvor: Jutarnji list