Grad domaćin ovih pozitivnih promjena je – Ogulin.
U podnožju Kleka, planine duboko uronjene u narodne legende i običaje, smjestio se grad koji je posljednjih godina - potpuno atipično za državu u kojoj se nalazi - doživio svojevrsni procvat. U Ogulinu, rodnom mjestu Ivane Brlić Mažuranić i njezinih 'Priča iz davnina', već neko vrijeme pišu se lijepe, pozitivne priče.
Kako prenosi RTL, s obzirom na to da je ogulinska gradska blagajna bila puna, a proračun udvostručen, odlučili su obradovati građane smanjenjem prireza.
Koja kuna manje u gradskoj, ali više u Petrinoj blagajni. Devet godina svaki dan je prelazila 100 kilometara do Zagreba i posla u osiguranju, a onda se odlučila otvoriti kozmetički salon.
"Kao i svakom poduzetniku definitivno je vijest koja me obradovala i koja će mi olakšati poslovanje jer svim znamo da je svaki posao na početku težak. S tim da smo mi prije bili bez prireza i tako da nam je prirez koji je bio namenut bio šok", kaže nam Petra Gerić, vlasnica kozmetičkog salona.
Prirez im je nametnut prije četiri godine. Vladajući i oporba su, kao i mnogim drugim mjestima, bili na ratnoj nozi pa je grad proživio i višemjesečnu krizu vlasti.
"Smanjenjem prireza oslobađamo oko milijun kuna građanima i obrtnicima. S tom mjerom smo išli da građani osjete to povećanje. Neki vas kritiziraju da je to populistička mjera? Pa ne vjerujem da je populizam olakšavanje života građanima", govori Dalibor Domitrović (SDP), gradonačelnik Ogulina.
Ne planiraju stati sa zapošljavanjima
I ne samo prirezom. U Ogulinu se hvale i s 250 novih radnih mjesta. Tvornica parketa u Ogulinu zapošljava 330 radnika.
"Pa puno mi znači jer sam 17 godina ja bila ta koja je na posao putovala 45 minuta, a sada sam pet minuta od kuće", kaže Helena Šimić, radnica u tvornici parketa.
"Ne planiramo stati s novim zapošljavanjima. U posljenja četiri mjeseca smo zaposlili 30 novih ljudi od čega su svi s burze ovdje u Ogulinu", dodaje Nikola Paić, direktor proizvodne jedinice u tvornici parketa.
Posao, ali i obitelj u Ogulinu je pronašla Poljakinja Natalija. Uspješna poduzetnica u ovu ruralnu sredinu donijela je iskustvo najuspješnije zemlje u povlačenju novca iz EU fondova i sada uči Ogulince kako ići njezinim stopama.
"Ogulin je podcijenjen pogotovo u poslovnom svijetu. Ja mogu reći iz svoje perspektive. Radila sam vrhunske milijunske projekte, a u trenutku kada sam rekla da je moja firma iz Ogulina susrela sam se s ovakvim reakcijama. Gdje vam je ured u Zagrebu? pa nemam ured u Zagrebu. Smatrali su me neozbiljnom", kaže Natalia Zielinska, stručnjakinja za EU fondove.
Jedna od glavnih atrakcija je ponor
Iako sada ima urede i u Zagrebu, Rijeci, uskoro i Splitu, iz Ogulina ne misli nikamo jer u njemu ima sve što treba. A njezina djeca uskoro će ići u novi vrtić koji se gradi na prostoru bivše vojarne. U gradu je povećana i naknada za novorođenčad s dvije na četiri tisuće. Hvale se u Ogulinu s više djece, ali i turista - za 13 posto.
"Po broju dolazaka, daleko prednjače stranci, ali se po broju noćenja iznenađuju s domaćima što govori da postajemo neotkrivena destinacija u tranzitu", ističe Aleksandra Kolić Puškarić, Turistička zajednica Ogulin.
Jedna od glavnih atrakcija je ponor u koji se, kako legenda kaže, bacila nesretno zaljubljena Đula. Ni Ogulin nije imun na iseljavanje, nezaposlenost i slične probleme, ali iz ponora se polako uzdiže.
Izvor: RTL