Upamtite: životopis je vaša reklamna brošura. Poslodavac o vama zna samo ono što je pročitao u vašem životopisu, odnosno, ono što ste napisali o sebi. Životopisom stvarate sliku o sebi – vi sami! A kako uspjeti u tome?
Mnogi pogrešno misle da je životopis samo formalnost te površno pristupaju njegovom pisanju, dok je točno upravo suprotno: kvalitetna molba i životopis najčešće su jedina mogućnost predstavljanja i propusnica za intervju. Shvatite ih ozbiljno, jer o njima uvelike ovisi hoćete li s budućim poslodavcem uspjeti stupiti u kontakt. Kao profesionalni oblik komunikacije u traženju posla, životopis mora biti sistematičan, informativan i jasan te povezan s potrebama i karakteristikama radnog mjesta iz oglasa. Ako odaberete Europass CV, ovaj format će vas u tome voditi korak po korak.
Posebnu pažnju posvetite načinu na koji se predstavljate, profesionalnom dojmu koju vaš životopis stvara, komunikacijskim vještinama te istaknutim karakteristikama koje pokazuju da se možete uklopiti u tim. Suhoparan stil, kao i pretjerana uporaba stručnih pojmova, poslodavcu će otežati koncentrirano i zainteresirano čitanje (jednog od stotinu) zaprimljenih životopisa. Osim toga, takav životopis svjedoči o lošim komunikacijskim vještinama. Navođenje osobnih podataka, podataka o edukaciji i radnom iskustvu, međutim, nije dovoljno da bi se vaša prijava istaknula u grupi kandidata koja se natječe za isti posao. Vrlo je vjerojatno da svi prijavljeni u istom natječaju imaju slične kvalifikacije. Ono po čemu se kandidati razlikuju su vještine i zato njima treba pridati posebnu pažnju. Cilj ovog teksta je da vam pomogne upravo u tome.
Da pojasnimo: vještina je mogućnost pojedinca za brzo i točno izvođenje niza sustavno organiziranih radnih operacija za lakše i uspješnije obavljanje određenog zadatka. Poželjno je navesti u kojemu su kontekstu stečene i/ili se primjenjuju. U nastavku nudimo nekoliko savjeta i primjera za navođenje vještina u životopisu:
- Poželjno je koristiti izraze koji pokazuju dosadašnju primjenu i stupanj razvijenosti vaših vještina: „Stvorio/la sam“, „Postigao/la sam“, „Unaprijedio/la sam“, „Riješio/la sam“, „Mentorirao/la sam“, „Sudjelovao/la sam u“ i sl.
- Strani jezici – navedite stupanj koji ste položili, ime škole i godinu stjecanja certifikata
- Računalna znanja i vještine – ECDL diploma, poznavanje MS Office paketa, Interneta, itd. Ako ste koristili dodatne programe ili aplikacije, svakako navedite koje.
- Tehničke vještine – odnose se na stručno rukovanje specifičnom vrstom opreme ili na tehničke vještine i kompetencije u specijaliziranim područjima (proizvodnja, zdravstvo, bankarstvo itd.)
- Organizacijske vještine – odnose se na upravljanje poslovnim procesima, resursima i ljudima, smisao za organizaciju (iskustvo u logistici, u timskom radu i sl.) stečen, primjerice, kroz praksu u srednjoj školi i na fakultetu (organizacijske vještine stekao/la sam pripremajući i vodeći turističke obilaske grada, vještine vođenja tima stekao/la sam volontirajući kao trener hokeja na ledu)
- Poslovne vještine – odnose se na postupke upravljanja kvalitetom (zadužen/a za reviziju kvalitete), vještine stručnog vođenja (kao glavna sestra, bila sam zadužena za osposobljavanje i uvođenje novog medicinskog osoblja u rad)
- Društvene vještine – komunikativan/a, brzo učim, motiviran/a u poslu, volim raditi i doprinositi kolektivu, fleksibilan/a u promjenjivim okolnostima
- Komunikacijske vještine – korištenje primjerenog poslovnog načina komuniciranja u radu s klijentima, u postizanju timskih ciljeva, u razvijanju odnosa s klijentima
- Uvijek je dobro navesti karakteristike po kojima se ističete od drugih i koje vas prikazuju u pozitivnom svjetlu (sportski uspjesi, nagrade, stipendije, projekti koje ste inicirali i/ili organizirali, sudjelovanje u radu različitih udruga, volonterski rad za dobrobit zajednice i sl.)
Na kraju spomenimo i ovo: kada pišete životopis, nemojte pretjerivati s količinom informacija nego se usredotočite na ključne karakteristike i povežite ih s onim što poslodavac traži u oglasu. Mnoga pitanja koja će vam na intervjuu biti postavljena bazirat će se upravo na informacijama koje ste naveli u životopisu. Prije slanja, neka vaš životopis pročita barem jedna osoba kako bi primijetila eventualne pogreške. Životopis kontinuirano nadopunjujte i nemojte iznositi netočne ili nepotpune podatke.
Da zaključimo: izborom riječi, pismenošću, formom rečenica, načinom predstavljanja svog obrazovanja, iskustva i potencijala stvarate sliku o sebi i kreirate kvalitetan životopis kojim ćete privući pažnju. Europass životopis predstavit će vaše vještine na jednostavan i prepoznatljiv način. O širokoj upotrebi ovog formata svjedoči i podatak da je u razdoblju od 2005. do trenutka pisanja ovog članka krajem 2019. godine na europskoj razini izrađeno više od 147 milijuna Europass životopisa, od toga više od 3,5 milijuna u Hrvatskoj. Neka i vama Europass CV pomogne da pronađete svoj posao iz snova!
Ovaj članak je ostvaren uz financijsku potporu Europske komisije. On izražava isključivo stajališta njegovih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njemu nalaze.