Pitali smo naše poslodavce kako su se našli u novonastaloj situaciji te su nam tako podijelili svoje dobre prakse upravljanja ljudskim resursima u vrijeme COVID-19 krize.
1. Kako ste se organizirali u novonastaloj situaciji?
Prije pojave prvog slučaja u RH su prepoznati rizici od širenja zaraze korona virusom COVID-19. Svakodnevno smo pratili informacije objavljenje na služenim stranicama HZJZ-a i odgovarali na pitanja zaposlenih o mjerama koje trebaju primijeniti na primjer na putovanju ili prilikom zaprimanja robe u skladištu. Sve preporuke HZJZ-a smo proveli na razini cijele tvrtke, a primjere dobre prakse smo proslijedili našim uredima u inozemstvu uz naputak da prate i primjenjuju lokalne smjernice.
Od prvog slučaja virusa u Hrvatskoj smo sustav internog informiranja stavili u funkciju prenošenja provjerenih informacija o bolesti. Na internom portalu je otvorena stranica „KORONA VIRUS - SMJERNICE ZA POSTUPANJE“ koja sadrži informacije o širenju virusa, osnovne podatke o virusu, postupanju u slučaju sumnje na zarazu, mjere za planiranje putovanja i poslovnih sastanaka, mjere prevencije širenja zaraze i dr. Sve bitne promjene u mjerama prevencije protiv širenja virusa objavljujemo na internom portalu i šaljemo obavijesti putem e-maila. Prilikom donošenja poslovnih odluka zdravlje zaposlenika i njihovih obitelji se stavlja na prvo mjesto.
2. Možete li nam navesti svoje primjere kriznog komuniciranja unutar tvrtke? Tko vodi komunikaciju, direktor ili HR ili neka druga odgovorna osoba?
Krizna komunikacija je ključna za primjenu mjera koje se mijenjaju na dnevnoj razini. Unutar tvrtke komunikaciju smo usmjerili u dva pravca. Prvi dio je vezan za prepoznavanje provjerenih činjenica i obvezujućih postupaka i odrađuje ga stručnjak zaštite na radu koji ažurira sve aktualne podatke na internom portalu.
Svi zaposlenici su upoznati s time gdje se nalaze pravila za postupanje u slučaju konkretne situacije i znaju koje su mjere trenutno na snazi. Istovremeno se drugi smjer komunikacije ostvaruje kroz odnos uprave i zaposlenika u kojemu se donose odluke u konkretnim situacijama.
3. Što se poduzeli po pitanju sigurnosti svojih zaposlenika?
U borbi protiv korona virusa od presudne je važnosti znati kako se zaraza prenosi i koje su moguće posljedice za oboljele. Preventivne mjere koje smo poduzeli za sigurnost zaposlenika primarno se odnose na organizacijske mjere usmjerene na podizanje svijesti u kolektivu o načinima prijenosa virusa te preporukama za ponašanje kao što su izbjegavanje putovanja u zahvaćena područja, izbjegavanje kontakta s osobama iz zahvaćenih područja, striktno poštivanje mjera samoizolacije, izbjegavanje bliskog kontakta, dezinfekcija i pranje ruku, ukidanje dostavljanja hrane u urede i drugo. Kako bismo smanjili rizik za posebno osjetljive skupine, za zaposlenike sa kroničnim bolestima (kardiovaskularna oboljenja, dijabetes, respiratorne bolesti) i zaposlenike koje žive u kućanstvu s osobama iz osjetljivih skupina, provodimo posebne mjere koje se dogovaraju individualno.
4. Možete li navesti kakvo je psihičko stanje vaših zaposlenika te njihova reakcija na situaciju oko pandemije?
Prema reakcijama od izbijanja epidemije do danas zaposlenike bismo mogli svrstati u dvije skupine. Jednu skupinu čine oni koji su u novonastaloj situaciji ostali usko fokusirani na poslovni rezultat i izražavaju manje straha od zaraze. Druga skupina intenzivnije izražava strah i njima je neophodno ponuditi sve provjerene informacije o virusu te smjernice za postupanje kako bi se prevenirao razvoj straha u paniku.
5. Kakva su vaša očekivanja po pitanju naredna tri mjeseca?
Jedino sigurno je da će promjene biti brze i nepredvidljive te nitko ništa ne može planirati. Prilagođavat ćemo se situaciji.
Gubitaka u poslovanju kako u Hrvatskoj tako i u 10 drugih zemalja u kojima imamo tvrtke će sigurno biti, ali ono što ćemo svakako poduzeti je očuvanje radnih mjesta zaposlenika.