Međunarodni monetarni fond objavio je korekciju pada svjetskog BDP-a.
Prema najnovijim prognozama, čak i scenarij svjetske krize zbog pandemije koronavirusa iz travnja pokazuje se optimističan. Dok je kriza iz 2009. donijela globalni ekonomski pad od 0,1 posto, sada MMF govori o skoro 5-postotnom padu, piše N1.
„Nepovoljan utjecaj utjecaj posebno će ostjetiti kućanstva s niskim prihodima, što će snažno utjecati na značajan napreda u smanjenju ekstremnog siromaštva u svijetu iz 1990-ih“, objavio je MMF.
„Sve bi zemlje, uključujući i one koje su naizgled prošle vrhunac epidemije, trebale osigurati odgovarajuće resurse zdravstvenih sustava.
Međunarodna zajednica mora uvelike pojačati svoju potporu nacionalnim inicijativama, uključujući financijsku pomoć zemljama s ograničenim kapacitetimam zdravstvene zaštite i usmjeravanjem sredstava za proizvodnju cjepiva kako bi svim zemljama bile brzo dostupne adekvatne, pristupačne doze“, navodi MMF.
Organizacije apelira na multilateralnu suradnju između zemalja u nizu područja, posebno kako bi se nacije mogle brinuti o zdravlju svojih građana, te čak spominje i otpisivanje dugova.
„Osim pandemije, vlade moraju surađivati u rješavanju trgovinskih i tehnoloških napetosti koje ugrožavaju oporavak od krize prouzročene Covidom-19. Nadalje, vlade bi trebale iskoristiti rekordan pad emisija stakleničkih plinova tijekom pandemije kako bi implementirale svoje obaveze provođenja mjera za suzbijanje klimatskih promjena“, poručuje MMF.
Hrvatskoj se predviđa pad od 9 posto
Sadašnje prognoze kretanja BDP-a ekonomija pojedinih nacija ne idu detaljnije od 38 najvećih na svijetu, što znači da za Hrvatsku MMF i dalje na svojim stranicama drži prognozu o padu od 9 posto.
No, zato za SAD sada predviđa pad od čak 10,2 posto, što je za 2,1 gore od prognoze u travnju. Kini se u travnju predviđao rast od 1,2 posto, da bi to sada palo na 1 posto. Rusiji su prognoze srozane s pada od 5,5 posto na pad od 6,6 posto.
Velikoj Britaniji sa 6,5 posto na pad od čak 10,2 posto, Turskoj je ostalo isto, pad od 5 posto, a Njemačkoj od -7 posto na -7,8 posto. Najgori pad gospodarstva predviđa se, od snažnijih svjetskih ekonomija, Francuskoj od 12,5 posto, te Italiji i Španjolskoj od čak 12,8 posto.
Sveukupno, eurozoni MMF prognozira da će u 2020. imati promjenu BDP-a od -10,2 posto, te da će 2021. bilježiti rast od 6 posto.
Izvor: N1