Analizom cjelokupnog tržišta rada, uzimajući u obzir ukupan broj objavljenih oglasa za posao, u prvoj polovici godine zabilježen je osjetan pad potražnje za radnom snagom.
Na
MojPosao platformama, web stranici
MojPosao i mobilnoj aplikaciji
PosLovac, od 1. siječnja do 30. lipnja objavljeno je gotovo
30 tisuća oglasa za posao, što je 28% (odnosno, nekih 11 tisuća oglasa) manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
„Silazni trend u broju natječaja za posao započeo je sredinom ožujka, u trenutku kada su uvedene mjere lockdowna, a pad je nastavljen početkom travnja. Međutim, zahvaljujući popuštanju restrikcija i povoljnijoj javnozdravstvenoj situaciji, u drugoj polovici travnja krivulja počinje ponovno rasti te u svibnju i lipnju dolazi do povećanog zapošljavanja“, istaknuo je direktor portala MojPosao Igor Žonja uz napomenu kako je trenutni prosječni tjedni broj objavljenih oglasa i dalje nešto niži u odnosu na pretkrizne brojke.
Ljudski resursi imaju najveći pad, konobari i dalje najtraženiji
U odnosu na prošlu godinu, najveći pad broja oglasa zabilježen je u kategoriji Ljudski resursi (-50%), Arhitektura (-46%), Briga o ljepoti (-44%) te Promet i transport (-44%).
S druge strane, u prvih šest mjeseci došlo je do rasta potražnje za radom u sektoru Zdravstva i socijalnog rada (+25%) te Graditeljstva (+12%), što nije neobično s obzirom na situaciju s epidemijom koronavirusa, ali i potres koji je u ožujku pogodio Zagreb i okolicu.
Zanimljivo, unatoč tome što se radi o sektorima koje je kriza na svom početku najsnažnije pogodila, najveći broj oglasa i ove godine pronalazimo u Turizmu i ugostiteljstvu (18% od ukupnog broja oglasa) te Prodaji (17%).
Naime, nakon oštrog pada potražnje za radom tijekom ožujka i prve polovice travnja, popuštanjem mjera zaštite od koronavirusa u svibnju i lipnju dolazi do povećanog zapošljavanja u ovim djelatnostima.
To potvrđuje i činjenica da su, baš kao i prošle godine, u prvih šest mjeseci najtraženiji radnici u Hrvatskoj bili konobari (barmeni) i prodavači (trgovci).
Potom slijede vozači, kuhari, skladištari, programeri i radnici u proizvodnji.
Najtraženija zanimanja prema stručnoj spremi
Nastavljen rast rada na neodređeno
Gledajući vrstu zaposlenja, poslodavci potencijalnim zaposlenicima sve češće nude stalan posao.
Naime, u prvoj polovici godine oglasi za rad na neodređeno činili su 70% ukupnog broja oglasa, što je 4% više nego prošle godine u istom razdoblju. Svaki drugi oglas (53%) predviđao je zaposlenje na određeno (pad od 4% u odnosu na 2019.), dok su se djelatnici za sezonski posao tražili su se u 11% oglasa, odnosno u 2% više natječaja nego lani.
*Oglasi predviđaju mogućnost obilježavanja više vrsta zaposlenja za isto radno mjesto.
Najčešće se traže kandidati sa srednjom stručnom spremom
Tijekom prve polovice 2020. poslodavci su najčešće tražili kandidate sa srednjom stručnom spremom – u 56% oglasa srednja stručna sprema bila je uvjet za uspješnu prijavu na natječaj. Broj oglasa u kojima se navodila visoka stručna sprema iznosio je 23%.
*Oglasi predviđaju mogućnost obilježavanja više stupnjeva obrazovanja za isto radno mjesto.
U trećini oglasa se od kandidata zahtijevalo poznavanje stranih jezika i to prvenstveno engleskog jezika. Njemački jezik tražio se u 8% oglasa, a ostali jezici su manje zastupljeni.
U 26% oglasa tražilo se poznavanje rada na računalu, a u većini oglasa se navedeni uvjet odnosio na rad u Wordu i Excelu.
Radno iskustvo je traženo u 40% oglasa, i to u prosjeku 2 godine i 3 mjeseca.
Stanje po županijama
U odnosu na prvu polovicu prošle godine najveći pad potražnje za radnom snagom zabilježen je u priobalnim županijama: Primorsko-goranskoj, Zadarskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji te u Zagrebu i okolici. Najmanji pad u broju oglasa za posao pronalazimo u Požeško-slavonskoj te Međimurskoj županiji.
Tijekom prve polovice 2020. godine poslodavci su objavili preko 1.000 oglasa za poslove u inozemstvu, što je čak 9% više nego u istom razdoblju prošle godine.
Što nas čeka do kraja 2020. godine?
„Očekujemo da će tržište rada zadržati razinu iz prve polovice godine i da će do konca godine potražnja za radom doživjeti pad od 37% u odnosu na 2019-tu.
Međutim, ukoliko turistička sezona značajno podbaci i ne ispuni niti ona minimalna očekivanja, cjelogodišnji pad može ići i preko 50%. Isto tako, ako pravovremenim i hrabrim odlukama pomognemo poduzetnicima u transformaciji društva i intenziviranju gospodarskih aktivnosti, očekivani pad potražnje može biti manji od predviđenih 37%.
U ožujku, na samom početku krize, Vlada je pravovremenom reakcijom i interventnim mjerama značajno doprinijela opstanku gospodarstva i očuvanju radnih mjesta, no, tu ne smijemo stati.
Sada je iznimno važno brzo formiranje nove Vlade, kao i preusmjeravanje fokusa s razgovora o smanjenju poreza na dohodak i sličnim, u ovom trenutku manje bitnim stvarima na hitno odobravanje 5000 zahtjeva koje su poduzetnici uputili u BICRO i transformaciju našeg društva. To je najvrijednije što sada možemo učiniti", zaključio je Igor Žonja.