Hrvatska se ne može beskonačno zaduživati, poručuju.
Iako će turistička sezona donijeti određenu količinu prihoda, Hrvatsku ipak očekuje teška jesen i porast nezaposlenost, poručio je izvršni direktor udruge Glas poduzetnika Dražen Oreščanin u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
„Sa završetkom turističke sezone i dolaskom jeseni i zime, možemo očekivati porast nezaposlenosti. Neki broj od 250 do 300 tisuća nezaposlenih na HZZ-u je realno očekivati, sve iznad toga bi značilo vrlo veliku krizu. Naravno, tu je i aspekt manjih priljeva državnog proračuna od PDV-a i drugih poreza. Hrvatska se ne može beskonačno zaduživati i morat će se raditi i rezovi u javnoj potrošnji.“
Na pitanje u kojem smjeru bi trebale ići reakcije Vlade, Oreščanin odgovara:
„Mi smo u našem zahtjevu političkim strankama prije izbora imali šest točaka – poreznu reformu, ukidanje parafiskalnih nameta, smanjenje rashodovne strane proračuna i deuhljebizaciju, reformu pravosuđa, digitalizaciju i transparentnost javne uprave i reformu državnog inspektorata. Sve te stvari bi nova Vlada trebala realizirati čim prije.
Za sada je najavljeno smanjenje stopa poreza na dohodak od sljedeće godine i ukidanje nekakvih dogradonačelničkih pozicija, uglavnom kozmetika, ali ništa suštinski. Najbitniji rezultat mora biti promjena mentaliteta i smanjenje korupcije, birokracije i uhljebizma, koji vladaju Hrvatskom zadnjih desetljeća“, napominje.
Oreščanin smatra kako su najavljena reorganizacija i smanjivanje broja ministarstava i službenika u lokalnoj samoupravi tek kozmetički zahvati koji neće polučiti konkretniji rezultat.
„Tri ministarstva su „nestala“ spajanjem, to znači samo tri ministarske plaće manje, broj pomoćnika i državnih tajnika ostaje isti, svi zaposlenici javne uprave ostaju na broju. U jedinicama lokalne samouprave se smanjuje broj zamjenika gradonačelnika i dužnosnika za 634 i ušteda će biti 100 milijuna kuna. Državni proračun troši 147 milijardi kuna godišnje, a jedinice lokalne samouprave još otprilike 18 milijardi, dakle radi se o uštedi od 0,06% godišnjeg proračuna.
Podatkovni znanstvenik UGP-a Nikola Strahija napravio je procjenu uštede koja se može ostvariti teritorijalnim preustrojem kada bi se broj gradova i općina smanjio na 126 i projekcija pokazuje uštedu od 1,3 milijarde kuna, dakle 13 puta više nego što je Vlada najavila u svojoj „reformi“.
Dakle, možemo zaključiti da će nam ove promjene donijeti malo dodatne prašine u očima, a Vlada će pričati da su napravili reformu i ostvarili uštede. Mi ćemo analizu raditi svake godine i siguran sam da će bacanje novaca u neodržive JLS-ove biti sve veće umjesto sve manje“, upozorio je Dražen Oreščanin.
Izvor: Slobodna Dalmacija