Jedna uložena kuna u privatni sektor stvara nove tri-četiri kune novca, poručuju.
Ni deset dana uoči slanja u Bruxelles ne prestaju kritike na Vladin nacionalni program oporavka i otpornosti, ključ za 6,3 milijarde bespovratnih eura za izlazak iz pandemijske krize. Razočaranje planom koji premijer naziva “generacijskom prilikom” izrekli su jučer u Hrvatskoj udruzi poslodavaca tražeći da se dokument izmijeni tako da više novca usmjeri u realni sektor.
„Ne razumijem kako možemo izdvojiti 7,5 milijardi kuna za obnovu zgrada i obnovu fasada, a samo 2,5 milijarde kuna za zdravstvo što je manje od desetine godišnjih ulaganja u taj sektor“, upitao se predsjednik HUP-a i prvi čovjek Plive Mihael Furjan, piše Večernji list.
Poslodavci zamjeraju preveliku alokaciju u javni sektor koji nema kapaciteta da novac apsorbira u kratkom roku, umjesto u privatni gdje bi se jedna kuna investicija stvorila nove 3-4 kune. Predsjednik Uprave Atlantic grupe Emil Tedeschi strelicu upućuje i privatnom sektoru s pitanjem koliko je spreman na izlazak iz krize, a koliko naučen da od Vlade očekuje pomoć.
„Da je Infobip čekao Vladu ne bi bio jednorog, da je Rimac čekao ne bi privukao investicije Porschea…“, kazao je Tedeschi.
Izvor: Večernji list