Gdje su mi ključevi? Kad ono počinje sastanak? Kako se zove osoba kojoj se moram javiti? I druga pitanja na koja znamo odgovor. Ali ga se ne možemo sjetiti.
- Trajni stres ili zabrinutost mogu izazvati da se mozak osjeća umorno, što otežava fokusiranje i brigu o svakodnevnim poslovima.
- Kronična depresija je povezana s kognitivnim oštećenjima pa stoga oni koji se bore s ovim problemom mogu imati i slabije pamćenje.
- Slaba kvaliteta sna može također značajno utjecati na vaše pamćenje. Spavanje pomaže pomlađivanju uma i jača opreznost.
- Određeni lijekovi, poput primjerice antidepresiva ili lijekova protiv anksioznosti, kada se konzumiraju kontinuirano mogu također naštetiti problemima s pamćenjem.
- Ozljeda glave može biti još jedan razlog za češće zaboravljanje stvari, zbog čega je važno da takve ozljede nastale u sportu ili u nekoj nesreći budu pravilno liječene.
- Promjena razine hormona povezana s menopauzom može dovesti do promjene raspoloženja i problema sa spavanjem, a ponekad čak pogađa i pamćenje.
- Nedovoljan unos određenih tvari, poput vitamina B1 ili B12, može također doprinijeti slabljenju pamćenja. Stoga se preporučuje jesti nutritivno bogatu hranu jer ona može ojačati zdravlje vašeg mozga.
- Preveliki unos alkohola usporava centralni živčani sustav i može ostaviti posljedice na pamćenje tijekom vremena.