Čelne pozicije korporativne Amerike sve se češće popunjavaju menadžerima iz svih dijelova svijeta.
Posljednje imenovanje dogodilo se u američkom financijskom divu Citigrupu, kada je Indijac Vikram Pandit imenovan predsjednikom uprave te se tako pridružio 14-orici drugih menadžera stranaca koji upravljaju kompanijama s popisa Fortune-ovih 100.
Nadalje, čelnik proizvođača cigareta Altria Group rođen je u Egiptu, izvršni direktor Pepsija je Indijac, na čelu Liberty Mutual Group je Irac, dok je predsjednik uprave kompanije Alcoa Marokanac.
Broj stranih menadžera naglo je porastao s obzirom da ih je 1996. godine na čelnim pozicijama 100 vodećih kompanija u SAD-u bilo 9 rođenih izvan SAD-a, a veliki su izgledi da u slijedećim godinama njihov broj naraste i više od trenutnih 14.
Iako neki ovaj trend objašnjavaju riječima da je među ljudima rođenim izvan SAD-a dosta onih poduzetničkog duha, pravi razlog leži u globalizaciji, odnosno širenju kompanija na strana tržišta.
Tako, primjerice, korporacije indeksa Standard & Poor's 500, u prosjeku, prvi put očekuju da će polovicu prodaje ostvariti u prekooceanskim zemljama, dok su prije šest godina ostvarivali tek trećinu.
Američki divovi poput General Electrica i Procter & Gamblea krenuli su postavljanjem stranaca na izvršna mjesta još 70-ih i 80-ih godina radi osvajanja novih tržišta. Međutim, kako danas i manje kompanije u SAD-u počinju zapošljavati strance, "one se sve manje osjećaju američkima, a sve više internacionalnima", tumači profesor menadžmenta Michael Useem sa Wharton School na Sveučilištu Pennsylvania.
Sastav njihova top-menadžmenta trebao bi uskoro biti još raznovrsniji, s obzirom na 40% veći broj stranih studenata na američkim poslovnim školama i fakultetima.
Indijac S. P. Kothari koji inače radi kao zamjenik dekana na Sloan School of Management na MIT-u navodi kako ovakav trend ne znači da je nešto krivo u SAD-u ili među radnom snagom, već je to samo igra brojeva. "SAD ima 300 milijuna stanovnika, a u svijetu se školuje oko dvije milijarde ljudi pa je logično da se onda veliki broj educiranih menadžera nađe u američkim kompanijama".
U tvrtkama koje se bave headhuntingom ističu da kompanije od njih sve više traže lidere i menadžere s iskustvom izvan SAD-a, a u General Electriu dodaju da je kod njih "jedan od najčešćih kriterija pri zapošljavanju međunarodno iskustvo". (V.K.)
Izvor:
New York Times