Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Odgovornim poslovanjem stvara se konkurentska prednost

Društveno odgovorno poslovanje je prvenstveno koncept prema kojem tvrtke dobrovoljno nadilaze propisane zakonske obveze i u svoje poslovanje integriraju brigu o okolišu i društvu.


To znači da odgovornost uprava i menadžmenta ne mora biti usmjerena na sve poslovne procese i nadzor nad njima kako bi se osigurala profitabilnost i upravljanje svim ključnim pitanjima za društvo i okoliš, uz dijalog sa zainteresiranim stranama.

S obzirom da je EU u svoje temeljne dokument ugradila i održivi razvoj te društveno odgovorno poslovanje, jasne su osnovne zajedničke odrednice koje tvrtke trebaju ugraditi u svoje poslovanje.

Naravno svaka tvrtka za sebe odlučuje koja pitanja mogu imati ključni utjecaj na profitabilnost i poslovanje, a koja na negativni ili pozitivni utjecaj na društvo i okoliš.

Iskustva iz drugih zemalja govore kako odgovornost u poslovanju i prepoznavanje ključnih pitanja ovise o razvijenosti pojedinog društva i gospodarstva te o povjerenju koje poslovni subjekti uživaju među različitim društvenim skupinama. Osim toga, u uvjetima sve oštrije tržišne utakmice strateški pristup odgovornom poslovanju postaje jedan od osnovnih menadžerskih alata za ostvarenje konkurentske prednosti.

Važnosti društveno odgovornog poslovanja već su postale svjesne i mnoge tvrtke u Hrvatskoj te su u svoje poslovanje ugradile načela odgovornog i održivog razvoja i u skladu s najboljom svjetskom praksom u organizacijsku strukturu ugradile poslove i radna mjesta posvećena održivom i odgovornom poslovanju.

Ostale tek trebaju osvijestiti potrebu za uvođenjem odrednica ovakvog poslovanja, a tome bi mogla pridonijeti i nova metodologija koju su zajedno pripremili HGK, Zajednica za društveno odgovorno poslovanje i HR PSOR, a potporu projektu dao je i ured UNDP-a u Hrvatskoj.

Inače, najveća svjetska inicijativa odgovornog poslovanja jest Global Compact koja ima više od 4.000 članova iz 100 zemalja, a inicijativi su do sada pristupile i 82 kompanije u Hrvatskoj.

Iako se kod nas do sada tradicionalno najviše pozornosti posvećivalo korporativnoj filantropiji i zaštiti okoliša, u posljednje vrijeme sve je veća pozornost usmjerena na borbu protiv korupcije, osiguranje jednakih tržišnih uvjeta, uvođenje pravila korporativnog upravljanja, osiguranja i zadržavanja kvalificirane radne snage te povećanje vjerodostojnosti poslovnog sektora u društvu. (V.K.)

Izvor:
manager.hr

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.