Jeste li se naspavali? Ako ste se jutros jedva ustali iz kreveta jer ste noć prije više proveli prevrćući se po krevetu nego u snu, niste jedini.
Stručnjaci, međutim, smatraju da se problem nesanice nikako ne smije ostaviti po strani te da bi voditelji ljudskih resursa trebali prepoznati korist popodnevnog odmora.
Naime, istraživanje koje je proveo London School of Economics pokazuje da su Britanci najneproduktivniji u EU. Zašto je tome tako?
Dok Francuzi, Talijani i Španjolci doslovno u "špici" radnog dana uzmu pauzu za ručak kako bi odmorili, Nijemci su već poznati kao najveći "spavači" u Europi, a britanski zaposlenici jedino "odmaraju" ako odu na kratku kavu.
Spavanje je jedna od osnovnih potreba, a stresna svakodnevica sve više dovodi do različitih poremećaja spavanja. Zbog velike iscrpljenosti, znanstvenici su došli do zaključka da britanski zaposlenici često pate od nesanice. Neke od posljedica su lagan i nemiran san uz česta buđenja ili pak buđenje u ranim jutarnjim satima nakon čega se ne može više zaspati. No, popodnevni odmor može pomoći da zaposlenik bude produktivniji.
Kako nadomjestiti gubitak sna?
I dok se na Sveučilištu Loughborough istraživalo koji su sve uzroci gubitka sna, došlo se do zanimljivog zaključka. Naime, popodnevni odmor ne samo da može nadomjestiti neprospavane sate tijekom noći, već čovjeku daje energiju i osjećaj "potpunog buđenja". Simptomi koji najčešće uzrokuju nesanicu su nepravilno disanje i gojaznost. Osim toga, nesanica može biti posljedica dugogodišnjeg problema zbog alkohola i pušenja. Koliko nesanica može biti opasna govori i podatak da u većini slučajeva ona uzrokuje bolesti srca i depresiju.
Odgovornost poslodavca
Znanstvenici su se složili da više nije upitno može li nesanica pogoršati zaposlenikovu učinkovitost na poslu, no pitanje je koliko odjeli za ljudske resurse mogu utjecati na odmor zaposlenika. Naime, postavlja se pitanje mogu li poslodavci odgovarati za svoje odluke ako, primjerice, neispavanog i iscrpljenog vozača pošalju na put nakon čega on doživi prometnu nesreću?
Snaga popodnevnog odmora
Da o problemu iscrpljenosti zaposlenika i nesanici u svijetu sve više vode računa pokazuju i primjeri nekih svjetskih kompanija. Primjerice, kompanija Nike je među prvima uvela sobu za popodnevni drijemež, a američka agencija za svemirska istraživanja Nasa je dokazala da popodnevni odmor pospješuje memoriju zaposlenika. Nakon toga su uveli prostorije za odmor u kojima svira opuštajuća muzika i nalazi se stolica za masažu. Popodnevni drijemež sasvim je uobičajen i u poslovnom svijetu Japana.
Kako odjel za ljudske resurse može pomoći zaposlenicima?
Izvor:
Personneltoday