Poslovno iskustvo, vještine i kompetencije osnovne su odlike svih menadžera. Međutim, podaci koje je prikupio i analizirao američki magazin Human Resource Executive sugeriraju kako je osobnost također bitna, posebice među menadžerima za ljudske resurse (HR menadžerima).
Nekoliko stručnjaka iz tvrtki za procjenu osobnosti i regrutaciju usporedilo je karaktere menadžera za ljudske resurse prema ostalim menadžerima poput onih u prodaji, marketingu i financijama, a rezultati su bili pomalo iznenađujući.
Iako svaka pojedina tvrtka koristi zasebne metode procjene ličnosti, njihovi podaci se u velikoj mjeri podudaraju i pokazuju kako se HR menadžeri ne razlikuju previše od ostalih menadžera. Primjerice svi oni su podjednako dobri u strateškom razmišljanju.
Međutim, prava se razlika uvidjela tek kasnijom analizom. Naime, HR menadžeri su na testovima procjene postizali znatno drugačije rezultate u procjeni osobina ličnosti, a to je posebno vidljivo po razini empatije i razumijevanja prema drugima. Osim toga, više su intuitivni i tolerantniji, više preferiraju timski rad, povjerljivi su i uspješno grade međuljudske odnose te usuglašavaju stavove.
Analizirani podaci pokazuju da su HR menadžeri kao grupa, manje natjecateljski raspoloženi za razliku od ostalih menadžera, dok će se zastrašivanjem, manipulacijom, agresivnošću i žrtvovanjem potreba organizacije u svrhu vlastitog uspjeha, poslužiti samo u rijetkim slučajevima.
Autori tvrde kako su im neki HR menadžeri izjavili da ovakvi rezultati nisu od nekog značaja, posebice u velikim organizacijama, gdje globalno tržište gotovo diktira način upravljanja ljudima i procesima.
No, psiholozi ističu da HR menadžeri zbog ovakvih karakteristika ličnosti mogu imati poteškoća u komunikaciji s ostalim menadžerima, posebice kada žele "prodati" svoju ideju ili zauzeti vlastiti stav. Međutim, ističu kako to ne mora biti pravilo jer ukoliko su svjesni svoje osobnosti, ponašanje i nastup mogu prilagođavati ovisno u kojoj se situaciji nađu.
U posljednje se vrijeme sve češće upozorava na potrebnu reformu odjela za ljudske resurse kako bi oni više sudjelovali u strateškom odlučivanju, a pojedini su se stručnjaci upitali imaju li stručnjaci za ljudske resurse dovoljno poslovnog iskustva za nove zadaće. Neki od psihologa koji su sudjelovali u analizi podataka tvrde da je u usporedbi s iskustvom, osobnost mnogo važnija komponenta jer ona određuje na koji ćemo način pristupiti rješavanju nekog problema.
"To je poput leće, mijenja način na koji gledate na stvari oko sebe, objašnjava starija konzultantica Heather Ishikawa iz američke konzultantske tvrtke CPP. Kako bi dokazala svoje tvrdnje Ishikawa je usporedila rezultate procjene za oko 1.600 HR menadžera i 9.200 menadžera s ostalih područja, mjerene MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) metodom.
Rezultati su opet pokazali da svi menadžeri imaju uglavnom sličnu osobnost, pa primjerice većina njih spada među ekstravertirane osobe. Međutim, kod HR menadžera je više istaknuta osobina osjećajnosti, nego razmišljanja. Jedan od stručnjaka iz tvrtke CPP ističe da su one osobe kod kojih je istaknuta osobina razmišljanja sklonije donositi logičke odluke, ali će osobe s izraženijom osjećajnosti prvo analizirati kako će donošenje takve odluke utjecati na osobe kojih se ona tiče.
Stručnjaci također dodaju kako su prilikom rješavanja konflikata svi menadžeri spremni na suradnju, a u žestokim raspravama većina ih želi izvući pobjedu, dok su HR menadžeri u takvim situacijama manje nasrtljivi.
Iako bi se iz ovih podataka dalo nasluti kako HR menadžeri ne mogu svojim nastupom zauzeti čvrst stav prilikom pregovora, stručnjaci ističu na upravo suprotnu činjenicu. Naime, čelnik jedne američke regrutacijske tvrtke, Herb Greenberg u jednoj je svojoj analizi usporedio 50 HR menadžera sa 30 HR stručnjaka i 80 ostalih zaposlenika odjela za ljudske resurse. Rezultati su pokazali da su u usporedbi sa svima u svojoj struci, HR menadžeri asertivniji, manje obazrivi, fleksibilniji, inovativniji te imaju više suosjećanja.
"Zato se i nalaze na tim pozicijama", objašnjava Greenberg, jer znaju kako se približiti ljudima i prionuti rješavanju njihovih problema. Za razliku od njih, većina menadžera ostalih profesija ne zna kako se postaviti u ovim situacijama.
Međutim, američki stručnjaci napominju kako će HR menadžeri u budućnosti morati zauzeti drugačiji stav na tržištu, posebice zbog sve oštrije globalne borbe za talente. "Izvršni direktori svakog dana donose teške odluke koje ponekad mogu nanijeti štetu drugoj strani, a suočeni s nedostatkom talenata i HR menadžeri će se ponekad morati izložiti većem riziku od onoga na koji su navikli", upozoravaju oni. (V.K.)
Izvor:
Human Resource Executive