Spavanje na poslu nikada se nije smatralo pretjerano produktivnom radnom navikom, no novija istraživanja pokazuju da bi kratki drijemež za radnog vremena mogao biti baš ono što je radnicima potrebno da poboljšaju svoje rezultate. A da to u novije vrijeme prihvaća sve više uspješnih tvrtki dokazuju primjeri Googlea i Nikea koji svojim zaposlenicima omogućavaju da na poslu kratko odrijemaju.
Zaposlenicima su tako na raspolaganju male, zatamnjene prostorije kojima struji svjež zrak tek neznatno obogaćen umirujućim cvjetnim mirisima. Iz nevidljivih zvučnika prostorijom se širi nježan zvuk morskih valova, a zaposlenici počivaju opruženi na posebnim antigravitacijskim foteljama na kojima su im stopala podignuta iznad razine srca. I tako najmanje 20 minuta, a onda natrag na posao.
U SAD-u su otvorene i prve "javne spavaonice" u koje zaposlenici dolaze za vrijeme stanke za ručak, a njihovi vlasnici zadovoljno trljaju ruke jer su stalno popunjene. "Kratak drijemež postao je nova pauza za kavu", kaže Nicolas Ronco, bivši marketinški direktor i vlasnik jednog od prvih "salona za spavanje" Yelo kojeg je prošle godine otvorio na užurbanom njujorškom Manhattanu.
Sve više stručnjaka, liječnika i poduzetnika zalaže se za dnevni drijemež, jer istraživanja pokazuju da san može povećati produktivnost te da većina ljudi noću sve manje spava. I sve više tvrtki prihvaća taj trend, a među njima se nalaze velike globalne tvrtke kao što su Google, Nike, Pizza Hut, Cisco, Procter & Gamble te Union Pacific.
Pozitivni učinci dnevnog drijemeža su i znanstveno dokazani. Tako je prošlogodišnje britansko istraživanje pokazalo da popodnevni san snižava krvni tlak, a drugo je istraživanje pokazalo da je redovita siesta umanjila rizik od srčanih oboljenja kod više od 23,000 Grka. Istraživanje američkog sveučilišta Harvard pokazalo je pak kako 45-minutni san preko dana poboljšava pamćenje.
Jedan od glavnih zagovornika drijemeža na poslu, direktor Centra za psihijatrijsku rehabilitaciju Sveučilišta u Bostonu, Bill Anthony, smatra da bi većina tvrtki poboljšala produktivnost, raspoloženje i zdravstveno stanje zaposlenika jednostavnom izjavom da je zaposlenicima dopušteno drijemati na pauzi. (T.B.)
Izvor:
greatreporter.com