Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Kako izbjeći uredske ratove

Zbog nedovršenog posla mnogim zaposlenicima radni tjedan traje duže od uobičajenih 40 sati pa i ne čudi da mnogi od njih rade pod stresom zbog čega se javljaju nesuglasice sa šefom, poslovnim klijentom, direktorom ili uredskim kolegom.

Zbog rada pod stresom zaposlenici često imaju "kratki fitilj" pa povise ton i nakon sitnice.

Kako riješiti taj problem? Već svima znana činjenica je da se u tim trenucima najbolje maknuti u prostoriju u kojoj nema nikoga i pričekati da se smirite jer u protivnom samo možete izazvati nepotreban sukob.

Gotovo svi stručnjaci savjetuju ignoriranje problema koji vas može dovesti do konflikta, no što ako se već nalazite u "ratnom" radnom okruženju.

Sukob s uredskim kolegom
Zamislite situaciju u kojoj ste se posvađali s kolegom kojim dijelite ured zbog različitog stajališta oko poslovnog projekta. Stvar ne bi bila toliko neobična da "konflikt" nije uzeo maha, pa sad umjesto da imate kolegu-prijatelja, u suradniku vidite protivnika koji želi dobiti naklonost nadređenog. Iako to niste željeli, našli ste se u pravom ratnom okruženju. Ako ste se prepoznali u ovoj situaciji, nemojte bježati od problema već se suočite s kolegom. Sazovite radni sastanak, ako je potrebno pozovite sve članove tima te pokušajte doći do najboljeg rješenja za projekt na kojem zajedno radite.

Sukob sa šefom
Sukob sa šefom ne donosi ništa dobro. Stoga ga je najbolje izbjeći. Čak i kada se ne slažete sa šefovim mišljenjem, potrebno je reći svoj stav, ali ne na način da izazovete negativne tenzije. Ako želite da šef uvaži vaše mišljenje, morate se potruditi da ga argumentima uvjerite da ste u pravu, a ne povišenim tonom.

Sukob s poslovnim klijentom
Imajte na umu: "Klijent je uvijek u pravu". Naravno, rečenicu ne treba shvaćati doslovno, ali treba imati na umu da vaš posao ovisi o poslovnim klijentima s kojima surađujete. Stoga, bilo kakav sukob s njima valja izbjegavati. Stoga, preporučljivo je radije ignorirati problem nego se "zakačiti" s klijentom koji vam može unazaditi posao. Ukoliko ipak smatrate da imate nerješiv problem, tada obavijestite vašeg nadređenog o tome. (A.T.)

Izvor:
CNN

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.