Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Inspirirajte poput Winstona Churchilla

"Vijesti iz Francuske su jako loše." Tom je rečenicom britanski premijer Winston Churchill započeo svoj govor na radiju u lipnju 1940., u najtežima trenutcima II. Svjetskog rata.

Churchill je objavio okrutne činjenice, ali je također rekao kako postoji nada. Naime, svoje je obraćanje završio riječima: "Sigurni smo da će na kraju sve dobro završiti."

Vještina komunikacije i način na koji je inspirirao pomogli su britanskoj naciji da preživi teške trenutke. Upravo takve vođe treba današnji poslovni svijet – one koji znaju inspirirati i uvjeriti ljude da će na kraju sve dobro završiti.

Američki povjesničar J. Rufus Fears, koji je proučavao lik i djelo Winstona Churchilla objasnio je kako bi se njegovi postupci mogli primijeniti u današnjem poslovnom svijetu.

Ukratko objasnite dugoročne ciljeve
U svom prvom govoru na mjestu premijera Churchill je 13. svibnja 1940. rekao: "Pitate me, koji je naš cilj? Mogu odgovoriti samo jednom riječi – pobjeda." Fears objašnjava da je ovdje vidljivo kako je Churchill vrlo jednostavno objasnio itekako kompleksnu viziju. Upravo zato inspirativni je jezik kratak i jasan. Ako se vaša dugoročna vizija sastoji od niza čimbenika, koji su pritom nerazumljivi ili se ne odnose direktno na sve ljude u organizaciji, ključno je znati je objasniti u najkraćim crtama. U suprotnom, vizija će propasti ili će biti tek djelomično ostvarena.

Optimizam protiv pesimizma
Churchill je bio svjestan snage riječi kojima je podizao mase. "Od svih ljudskih vještina, najvrjednija je vještina govora", rekao je Churchill. Pokazalo se to točnim, jer iako je 80% britanske nacije pozivalo na pomirenje s Nijemcima, nakon fantastičnog govora 4. lipnja 1940. isto ih se toliko željelo obraniti od njemačkog napada. Tada je Churchill izjavio: "Nećemo se predati niti pasti. Borit ćemo se na moru, kopnu, poljima, ulicama i na planinama; nikada se nećemo predati." Bio je svjestan da pravim odabirom riječi i načinom izgovora može inspirirati i muškarce i žene i povesti ih prema vrhu unatoč teškim vremenima.

Ne skrivajte činjenice
Churchill se nije maskirao iza nejasnog i diplomatskog govora. Zahtijevao je istinu te je isto prenosio svojoj publici. Čak štoviše, u većini svojih optimističnih govora on je detaljno opisivao sve strašne činjenice. U prvom govoru na mjestu premijera, izjavio je: "Ovaj se narod susretao s mnogim stravičnim iskušenjima i prije nego što smo se mi rodili. I prije našeg rođenja, ovaj je narod prolazio kroz mjesece borbe i patnje." Povjesničar Fears objašnjava da bi Churchill današnjim poslovnim vođama vjerojatno rekao: "Vaši zaposlenici su snažni i prihvatiti će istinu, ako im je kažete. Ali, ako je odjenete u šećerni kaput, neće vam više vjerovati ni riječi."

Prošećite tvorničkom halom i slušajte
Nakon njemačkog napada na Francusku, 400.000 britanskih i francuskih vojnika ostalo je zarobljeno u sjevernoj Francuskoj. Velika evakuacija preko Engleskog kanala činila se beskorisna Churchillovima vojnim zapovjednicima. On ih je poslušao, ali su vojnici mislili da je potrebna daljnja borba pa je Churchill tako i odlučio. Rezultat? U devet dana Engleska je uspjela evakuirati 365.000 vojnika i više nije bilo ni riječi o engleskoj predaji. Što se ovime želi reći? Važno je znati slušati – pokažite vašim zaposlenicima i klijentima da vam je stalo do njihovog mišljenja.

Zračite pouzdanjem
Prema Fearsovim riječima, tijekom njemačkog bombardiranja Londona i ostalih engleskih gradova, Churchill je zahtijevao od zaposlenika u svom uredu da budu nasmiješeni i optimistični. Povijest će uvijek pamtiti kako se Churchill nakon još jednog njemačkog bombardiranja Londona, prošetao gradom držeći u zrak podignuta dva prsta, kao simbol pobjede (victory). U današnjem poslovnom svijetu, Churchill bi vjerojatno širio pouzdanje pred "napad" tako što bi zaposlenicima rekao da ostanu optimistični, unatoč događanjima na gospodarskoj sceni.

Mislite na taj veliki dan
"Ovo nisu crni dani, ovo su odlični dani. Najbolji koji je ova zemlja ikada proživjela", rekao je Churchill 1941. četiri godine prije njemačke predaje. Iako se zemlja suočavala s ratnim posljedicama, on je vidio sliku boljih dana. Fears navodi kako bi vjerojatno današnjim poslovnim vođama Churchill rekao: "Nemojte očajavati i odustajati kada sve oko vas propada." No, istaknuo bi i slijedeće: "Nemojte postati arogantni kada se situacija razvija onako kako ste zamislili."

Riječi i djela Winstona Churchilla pokazuju da je sve moguće, ako na pravilan način ohrabrite srca i svijest zaposlenika. Osim toga, vjerujemo da nam budućnost nosi još više svijetlih trenutaka pa o njoj treba govoriti s više optimizma. (V.K.)

Izvor:
BusinessWeek

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.