Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Pet glavnih zadataka dobrog menadžera

Većina poduzeća zapošljava izvrsne stručnjake čije je obrazovanje prvoklasno i zaposlenici su na početku svog radnog odnosa motivirani i angažirani. Međutim, da se ta početna idila tijekom vremena mijenja, potvrđuje studija Harvard Business Reviewa, koja je pokazala da direktori često uopće ne žele biti direktori.

Zašto se to pak događa? Odgovor je jednostavan: ljudi koji obavljaju dužnost vodećeg kadra, odnosno koji su odgovorni za manji ili veći tim nisu naučili voditi same sebe i druge.

Istodobno je toliko jednostavno opet dovesti više motivacije i oduševljenja u poslovnu svakodnevicu i promatrati kako se radna klima svakim danom poboljšava.



Očekivanja vodećeg kadra
Umijeće vođenja samog sebe i drugih ustvari nije umjetnost. Zašto nije? Nije velika umjetnost naučiti nešto o profesionalnom vođenju koje je provjereno u praksi i ispunjava međunarodne standarde. Svakako je pak umjetnost to znanje svakodnevno primjenjivati, prenositi ga na zaposlenike i time stvarati pozitivnu radnu klimu.

Poticanje ljudi
Vodeći kadrovi se često osjećaju poput pšenice u mlinu između kamenja, koja ga lagano ali neprekidno melju - u većini slučajeva to znači da motivacija, a s njom i rezultati, padaju, nezadovoljstvo "šefa" raste, odnosno pritisak kamena koji melje žitaricu raste. Vodeći kadrovi postaju sve iscrpljeniji i nemoćniji. Ovakva nezaustavljiva situacija ne smije potrajati duže vremena jer će inače nastati negativna spirala, koja će povući sve više zaposlenika. Takvu negativnu spiralu može prekinuti samo vodeći kadar tako da se usredotoči na svojih pet glavnih zadataka.

Pet glavnih zadataka dobrog menadžera

  • Poticati ljude - mnogi lideri ne poznaju četiri stupnja uspješnog vođenja pa zbog toga zaposlenike preopterećuju poslom ili zahtijevaju premalo od njih, znači pogrešno doziraju kome koliko posla zadati.
  • Ispuniti svrhu poduzeća - najveći cilj tvrtke je postići dobit. Stoga je jasno koji je zadatak lidera kojega je tvrtka zaposlila.
  • Stvaranje sistema - vodeći bi kadar trebao stvarati sisteme kad god mu je to moguće. Oni će ga rasteretiti, bit će spreman za nove zadatke i manje će direktno voditi, jer će svaki zaposlenik znati koji mu je zadatak.
  • Delegiranje - vodeći kadar ne smije preuzimati zadatke svojih zaposlenika. Znat će da je tek onda dovoljno delegirao kada njegovi zaposlenici rade više od njega. Često vodeći kadrovi delegiraju premalo jer misle da sami mogu bolje obaviti zadatke. Takvim postupanjem podcjenjuju zaposlenike i time ih demotiviraju.
  • Kontrola - ona je jedan od osnovnih i nužnih instrumenata vođenja i jedna od najljepših djelatnosti vodećeg kadra. Kontrolirajući imate mogućnost prepoznati pozitivna postignuća zaposlenika, pohvaliti zaposlenike i stvarati odnos, tj. steći povjerenje zaposlenika. (A.T.)

  • Izvor:
    Poslovni dnevnik

    MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.