Kompanije koje se već tradicionalno oslanjaju na indijski IT sektor godinama traže povoljnije rješenje za preseljenje postrojenja.
Zbog visoke fluktuacija zaposlenika, nepouzdanih komunikacijskih kanala, pada vrijednosti dolara i rasta troškova u Indiji poslodavci su, posebice američki, krenuli u potragu za alternativnim područjima na zapadu. Osim što im cijena može biti prihvatljivija, i poslovanje se odvija u bližim vremenskim zonama.
Outsourcingom u Indiju kompanije su posljednjih godina rezale troškove i do 50%, a stručnjaci objašnjavaju kako bi se zbog daljnjeg pada vrijednosti dolara ušteda mogla smanjiti na tek 10 do 20 posto.
Koliko će dugo još kompanije imati financijske koristi od preseljenja proizvodnje u Indiju tek će se vidjeti, s obzirom da brojne analize pokazuju kako se indijska prednost ubrzano topi, napominju analitičari istraživačke tvrtke Forrester Research. Oni ističu da su uz već postojeće izazove, izrade analize isplativosti dodatno potaknute padom dolara. Naime, pri ugovaranju suradnje cijena se dogovarala u američkim dolarima, valuti koja čini između 60 i 80 posto prihoda indijskih davatelja usluga. Međutim, više od polovice troškova obračunava se u indijskim rupijama.
Profesor sa Sveučilišta Duke Arie Lewin procjenjuje da za tri do četiri godine više neće biti uopće isplativo poslovati u Indiji, jer tečajnim razlikama treba još pribrojati rast inflacije i ostale troškove. Drugi pak stručnjaci smatraju kako će indijski raj ipak opstati malo duže, jer iako je rast troškova utjecao na poslovanje, ono će se nastaviti kroz duži vremenski period.
Unatoč rastu troškova, Indija je i dalje isplativija od mnogih zemalja, a posebice za one kompanije koje ne trebaju visokoobrazovane informatičke inženjere. Naime, prosječna godišnja plaća u američkom IT sektoru, prema istraživanju konzultantske tvrtke Alsbridge iznosi oko 75.000 dolara, dok u Indiji ona iznosi 7.779 dolara. Osim uštede na plaćama, stručnjaci ističu kako kompanije ne mogu niti na jednom teritoriju pronaći toliki izvor talenata kao u Indiji. To je poseban izazov američkim kompanijama koje se stalno šire pa su im novi zaposlenici neophodni. Međutim, Meksiko primjerice godišnje obrazuje 65.000 IT stručnjaka, dok ih Indiji godišnje diplomira oko 495.000, pokazuju podaci indijske trgovačke grupacije NASSCOM.
Kompanije su počele shvaćati kako im je neisplativo preseliti cijelu proizvodnju u jednu državu ili na jedan teritorij te sada raspoređuju svoja postrojenja na više lokacija koje imaju razvijenu suradnju između centara, pa svoje poslovanje i razmještaj radne snage mogu prilagođavati prema zahtjevima tržišta i globalnim trendovima. (V.K.)
Izvor:
BusinessWeek