Rukovoditi timom nije nimalo jednostavan posao. Zbog toga i možemo reći da postoje oni "loši šefovi" koji se ne mogu nositi sa svakodnevnim problemima te "uspješni šefovi" koji s lakoćom rješavaju sve obveze.
Poimanje šefa
Loš šef će reći: "Ja sam vođa i sad mogu malo odmarati", dok će dobar kazati: "Iako sam vođa, moram sa svime biti u tijeku". Loši šefovu mogu se prepoznati po tome kada dođu na višu poziciju, prestanu se zanimati za posao koji obavljaju članovi njegovog tima. To je loše, jer dobar šef uvijek mora biti sa svime u tijeku. Dobar šef će često pitati: "Što ima novog? Kako posao napreduje, trebate li pomoć?"
Način davanja zadataka
Način na koji nadređeni zadaje zadatke svojim zaposlenicima još je jedna situaciju u kojoj možete prosuditi radi li se o uspješnom šefu ili ne. Primjerice, loš šef će reći: "Sad kada sam postao šef, dovoljno je zadati zadatak", dok će onaj dobar kazati: "Sad je vrijeme da unesemo reda te da svatko razumije što mu je zadatak". Naime, problem je u tome što loši šefovi nemaju dobru komunikaciju između sebe i svojih zaposlenika, pa zaposlenici često dobiju zadatke, a da ne shvaćaju o čemu je zapravo riječ. Dok se oni dobri šefovi uvijek nastoje potruditi da svaki zaposlenik jasno razumije što je njegov zadatak te koja su očekivanja poslodavca.
Povratna informacija
Nadalje, povratna informacija (feedback) također nam može biti pokazatelj o kakvom profilu nadređenog se radi. Primjerice, loš šef će očekivati da mu zaposlenici naglase svaki put kad se pokaže da je on u pravu, dok će dobar šef zahtijevati da ga članovi tima upozore na moguće pogreške. Naime, posao će biti bolje obavljen ako zaposlenik zna da može reći svoje mišljenje i stav o određenom problemu.
Preuzimanje odgovornosti
Preuzimanje odgovornosti jedna je od ključnih zadataka svakog vođe. No i u toj situaciji reakcije šefova često su različite. Tako ćete lošeg šefa prepoznati po tome što će za loše obavljen posao optužiti svoje zaposlenike, dok će dobar šef preuzeti odgovornost na sebe te pokušati zaštititi svoje članove tima.
Način rješavanja problema
I u situaciji kada nastane određen problem, zaposlenici često mogu uvidjeti s kojim profilom šefa rade. Primjerice, loš šef će reći: "Budući da sam šef, mogu ignorirati problem", dok će dobar šef kazati: "Ja sam postao šef, preuzeo sam odgovornost i ne mogu izbjegavati probleme". Dobar šef ima politiku otvorenih vrata, uvijek je u tijeku svih događanja koja se tiču poslovanja te je spreman pomoći zaposleniku. (A.T.)
Izvor:
CNN