U proteklih nekoliko godina očekivana se životna dob povećala za 2 godine, broj novorođenih je u padu, a žene prvo dijete rađaju dvije godine kasnije
Uz to što je najbrojnija europska zemlja, Njemačka je treća "najstarija zemlja" na svijetu. Sve starije njemačko stanovništvo predstavlja izazove za gospodarstvo i društveni razvoj. Najstarije svjetsko stanovništvo ima Japan, dok se na drugom mjestu nalazi Italija.
S obzirom da se životna dob ljudi neprestano povećava, a stope nataliteta su izrazito niske, prema Eurostatovim procjenama, do 2050. trećina stanovnika EU će biti starija od 65 godina. Prije samo tri godine doba struktura stanovništva je izgledala mnogo bolje.
Tada je naime, 16,5 posto stanovnika EU bilo starije od 65 godina, a u slijedeće bi se dvije godine udio trebao povisiti na 18 posto. Konačno do 2030. udio starijih trebao bi se povisiti na 25 posto, dok bi 2050. 30 posto stanovnika EU trebalo biti starije od 65 godina.
Više od dva djeteta po majci
Očekivana životna dob se od 1990. do 2005. u prosjeku povećala za 2 posto, pa nakon doživljenih 65, muškarci u prosjeku žive još 17, a žene 20 godina.
Istovremeno, broj novorođenih je u padu. Prosjek iznosi manje od 1,5 djece po jednoj majci, dok je 1990. on iznosio 1,6, a demografi napominju kako je za "spas populacije" potrebno više od dvoje djece po jednoj majci, ne računajući imigraciju.
Veća samostalnost žena
Stručnjaci smatraju da je razlog pada broj novorođenih veća samostalnost žena, koje se danas u većem postotku umjesto osnivanja obitelji, odlučuju za nastavak školovanja i razvoj karijere. Pokazuje to i podatak prema kojem je 1990. prvo dijete žena rađala sa 26 godina, dok se 2003. vrijeme prvog poroda pomaknulo za dvije godine.
Također, oni ističu da pad nataliteta nije nezaustavljiv, ali je potrebno razviti društveni sustav koji će poticati roditelje na osnivanje obitelji te stvoriti financijsku strukturu koja će moći pratiti rastuće troškove mirovinskih i zdravstvenih sustava. (V.K.)
Izvor:
eubusiness.com