Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Kako zadržati kvalitetne zaposlenike

Intervjui za zadržavanje zaposlenika dio su stalnog dijaloga između radnika i menadžera

Kompanije svakodnevno traže načina kako zadržati najbolje zaposlenike. Iako je dodjeljivanjem velikog broja pogodnosti za zaposlenike, relativno jednostavno privući i zadržati najbolje talente, značajan broj tvrtki, posebice u SAD-u, koristi se "intervjuima za zadržavanje zaposlenika".

Za razliku od izlaznih intervjua koji se provode nakon što je zaposlenik već odlučio otići iz tvrtke, intervjui za zadržavanje dio su stalnog dijaloga između zaposlenika i menadžera.

Iako je korist izlaznih intervjua neupitna, preporučljivo ih je koristiti u kombinaciji s onima za zadržavanje jer na taj način poslodavac može puno jednostavnije otkriti kako zadržati sadašnje i buduće zaposlenike.

Uskladite očekivanja
Za uspješnu komunikaciju sa zaposlenicima potrebno je educirati voditelje, jer oni imaju ključnu ulogu u zadržavanju zaposlenika. Naime, stručnjaci ističu da se zaposlenici uglavnom žale na svoje šefove, a ne na cijele organizacije.

Zato je nadređene osobe potrebno dodatno educirati kako bi stekli vještine potrebne za zadržavanje zaposlenika.

Intervjue za zadržavanje potrebno je provoditi po pravilno zadanom rasporedu. Uobičajeno je da se prvi razgovor sa zaposlenikom obavlja nakon početnih tri do šest mjeseci rada.

Ako ste tada željeli saznati kako se zaposlenik snalazi u radnom okruženju te zadovoljava li posao njegova očekivanja, ne bi li vas iste informacije trebale zanimati i nakon što zaposlenik provede jednu ili dvije godine u organizaciji? Pomoću dobivenih informacija, poslodavac i zaposlenik mogu jednostavnije usklađivati očekivanja.

Dvosmjerna komunikacija
Što menadžer želi? Svakodnevno podizanje produktivnosti, učinkovitosti i kvalitete rada. Što zaposlenik želi? Redovnu plaću, dodatne pogodnosti, prilike za učenje i profesionalni razvoj te samostalnu kontrolu nad svojim radnim zadacima.

Kako bi obje strane bile zadovoljne potrebno je razviti i stalno unaprjeđivati dvosmjernu komunikaciju. Prema riječima stručnjaka, kvalitetna komunikacija podrazumijeva da poslodavac jasno kaže zaposleniku što se od njega očekuje, a potom bez zadrške otvoreno pita što zaposlenik očekuje zauzvrat.

Kombiniranjem ovih dviju vrsta intervjua poslodavac može jednostavnije stvarati obrasce o radnim mjestima i pratiti trendove. Naime, praćenjem povratnih informacija jasno se može odrediti na čiji se način rada zaposlenici najviše žale ili u kojem vremenskom periodu zaposlenici najčešće odlaze iz tvrtke.

Naravno, iste je informacije potrebno prikupljati i ukoliko je riječ o pozitivnim trendovima kako bi ste ih mogli održavati na istoj razini ili poboljšati postojeće procese. (V.K.)

Izvor:
WWJ

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.