Visoke plaće su još veći trn u oku javnosti kojoj se objašnjava kako plaće moraju rasti umjereno, a građani moraju smanjiti potrošnju
Iznimno visoke menadžerska plaće i otpremnine u pojedinim kompanijama u EU bile su tema kritika na sastanku ministara financija eurozone.
Luksemburški premijer i ministar financija Jean-Claude Juncker visoke je menadžerske zarade nazvao skandaloznima i najavio uvođenje fiskalnih mjera koje bi spriječile takvu praksu.
Juncker je izjavio kako je skandal s pretjerivanjem plaća još veći, ako se uzme u obzir da politički čelnici zbog pada kupovne moći rasta cijena goriva i hrane pozivaju na umjerenost plaća za "obične" zaposlenike.
Oporezivanje otpremnina
"Naši nas sugrađani neće razumjeti, ako ih s jedne stalno pozivamo na umjerenost plaća, dok s druge strane čelnici kompanija čine upravo suprotno", istaknuo je Juncker.
Inače, visoke plaće i otpremnine česti su predmet javnih polemika u EU, pa je tako u Belgiji primjerice javnost bila šokirana kada je predsjedniku uprave javne telekomunikacijske tvrtke godišnja plaća povećana za gotovo 1 milijun eura.
Kako bi stali na kraj visokim menadžerskim primanjima, neke su članice počele razmatrati mogućnosti oporezivanja visokih otpremnina, koje su inače neoporezive jer se prikazuju kao opći troškovi.
Plaće ne prate produktivnost
Juncker ističe kako je potpuno neprihvatljivo da čelnici kompanija dobivaju tolike otpremnine koje nisu u vezi s poslovnim rezultatima. Iako zahtjeva disciplinu u upravnim odborima, Juncker ističe da ne postoji niti jedan instrument kojim bi EU imala nadležnost u izravnom oporezivanju fizičkih osoba.
Prema jednom od prijedloga visokim bi se plaćama moglo stati na kraj zaključivanje fiskalne konvencije, koja bi se donijela po uzorku na Schengensku konvenciju.
Međutim, samo je Nizozemska do sada poduzela mjere u tom smjeru. Tamošnja je Vlada najavila oporezivanje otpremnina po stopi od 30 posto onim osobama čija godišnja zarada prelazi 500.000 eura, ako je otpremnina veća od godišnje plaće.
Povjerenik Europske komisije za monetarna pitanja Joaquin Almunia istaknuo je da se neprestano govori kako rast plaća mora pratiti rast produktivnosti, ali se posebna pozornost mora posvetiti čelnik ljudima kompanija čija primanja uopće ne prate produktivnost. (V.K.)
Izvor:
Guardian