Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

U uspješnim kompanijama plaće niske, bonusi najviši

Najuspješnije kompanije koriste bonuse i razne druge poticaje, osobito za viša radna mjesta, a takav način nagrađivanja se u mnogim slučajevima pokazao dvaput učinkovitiji

Istraživanje koje je provela konzultantska tvrtka Hay pokazalo je da su zaposlenici s ovogodišnje Fortuneove liste najpoželjnijih kompanija u prosjeku plaćeni pet posto manje od svojih kolega u drugim tvrtkama.

Istovremeno, odvojena studija iste konzultantske tvrtke je pokazala da jaz u primanjima između menadžera i zaposlenika na nižim pozicijama u SAD-u raste trostruko brže od bilo koje zemlje u svijetu.

Učinkovitost dvaput veća
Međutim, Hay-ova analiza je pokazala da najviše kompanija s Fortuneovog popisa, unatoč nižim plaćama, nagrađuje zaposlenike koji su učinkovitiji.

Naime, najuspješnije kompanije koriste bonuse i razne druge poticaje, osobito za viša radna mjesta, a takav način nagrađivanja se u mnogim slučajevima pokazao dvaput učinkovitiji od načina na koji to radi konkurencija.

Asistent direktora u Hay Groupi, Colin Evans, je naveo da je ključna razlika između uspješne i manje uspješne tvrtke upravo u načinu provedbe strategije plaćanja zaposlenika.

Posebna studija koju je također provela konzultantska tvrtka Hay pokazala da je jaz između primanja menadžera i zaposlenika na nižim pozicijama u SAD-u porastao za gotovo petinu u posljednjih godinu dana.

61 zemlja
U istraživanju je korištena baza podataka PayNet, u kojoj se nalaze podaci za više od 12 milijuna zaposlenika, a sve kako bi se odredila razlika između prosječnih primanja na razini menadžmenta te zaposlenika na nižim pozicijama u 61 zemlji te kakve su promjene u tom jazu uočene od 2006. do 2007. godine. Zemlje su zatim rangirane od najveće do najmanje po jazu između primanja.

Uočeno je da je jaz između primanja zaposlenika u SAD-u i Zapadne Europe relativno mali u usporedbi s ostatkom svijeta. Unutar Zapadne europe jaz između primanja relativno je stabilan te se mijenja u prosjeku manje od pet posto godišnje. Međutim, SAD se pomaknula s 50. mjesta u 2006. na 43. mjesto u 2007. godini, i to s povećanjem od 18,4 posto.

Također, istraživanje je pokazalo da se jaz u primanjima između menadžmenta i zaposlenika na nižim pozicijama nalazi u većini gospodarstva u nastajanju, gdje je potražnja za rukovodstvom znatno veća od ostalih zaposlenika na nižim pozicijama. (A.T.)

Izvor:
management-issues.com

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.