U Hrvatskoj metodu 20 ključeva provodi 55 tvrtki
Tijekom četiri godine implementacije metode poboljšanja poslovanja i konkurentnosti "20 ključeva", konzultantsko-revizorska tvrtka Deloitte je, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva, rada i poduzetništva, u projekt uključila čak 55 hrvatskih tvrtki.
No, i nakon prekida državne subvencije u 2007., osam hrvatskih tvrtki sklopilo je ugovor o provedbi ove metode, a dvanaest tvrtki je nakon dvogodišnjeg razdoblja provedbe metode zatražilo pokretanje novog ciklusa.
Obuhvaćeno 35.000 zaposlenika
Među hrvatskim tvrtkama koje su dosad uspješno primijenile ovu metodu su Galeb, Končar, Labud, Dilj, Automehanika, Hoteli Baška, Đuro Đaković, Holcim, Arena, Uljanik strojogradnja i druge.
Metodom 20 ključeva od 2004. je godine obuhvaćeno više od 35.000 zaposlenika u hrvatskim tvrtkama. Menadžment tvrtki koje su dosad provele ovu metodu kao njezine prednosti ističe olakšano postizanje poslovnih ciljeva, uključivanje zaposlenika u planiranje i izvršenje aktivnosti, izravne financijske uštede, ali i razvitak nove kulture neprekidnog poboljšavanja poslovanja.
Zabilježen je i značajan porast interesa klijenata koji primjenjuju metodu "20 ključeva" za komplementarnim metodologijama. Riječ je o metodi usmjerenoj na razvoj strateških opcija, planova i ciljeva, zatim metodi za razvoj organizacijske strukture te razvoju odjela ljudskih potencijala koji od tradicionalnog odjela orijentiranog na administraciju prerasta u odjel orijentiran na posao koji dodaje vrijednost tvrtki.
U pripremi je program upravljanja ljudskim potencijalima čija će primjena biti organizirana na način "20 ključeva", a koji kreće u jesen ove godine.
O metodi
Inače, metodu "20 ključeva" je razvio profesor Iwao Kobayashi, a temelji se na sustavu upravljanja uvedenom u tvornici Toyota. Riječ je o sveobuhvatnom i pragmatičnom programu neprekidnog unaprjeđenja poslovanja.
Termin "20 ključeva" odnosi se na 20 poslovnih područja u kojima se provodi poboljšanje upravljanja organizacijom s obzirom na kvalitetu i troškove. Primjena metode podrazumijeva uključivanje svih zaposlenika tvrtke u njezinu provedbu, a primjenjiva je u svim djelatnostima, ne samo u proizvodnim. (A.T.)