Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Ljubaznost ne košta ništa, a mnogo znači

Osobe koje su susretljive očekuje uspješna karijera

Svatko tko je pogledao barem jednu epizodu svojedobno popularne serije "The Apprentice" ili "Pripravnik", shvatio je da je posao teška igra. Gledajući seriju moglo se činiti kako pojedinci, da ostvare cilj, stavljaju osobne interese prije tvrtkinih te se nadaju neuspjehu kolega suparnika.

Ipak, ljubaznost je ponekad pravi adut. Naime, istraživanje objavljeno u časopisu Harvard Business Review pokazuje da ljubazno ponašanje utječe na produktivnost zaposlenika te donosi uspješnije rezultate od osoba koje su stručnije i imaju više radnog iskustva.

Naime, ljubazne osobe se s lakoćom dolaze do novih poslovnih kontakata, a klijenti rado surađuju s njima, bez obzira na njihovu stručnost.

Istraživanje koje je provela tvrtka Robert Half International pokazalo je da 93 posto ispitanika vjeruje da će ljubazni zaposlenici na nižim pozicijama kroz 10 do 15 godina raditi na glavnim projektima te postići značajan uspjeh u obliku učinkovitih partnerstva.

No, postoji značajna razlika između ljubaznosti i pretjerane lažne ljubaznosti, koju nitko ne voli. Stoga vam donosimo tri situacije u kojima je vidljiva razlika između ta dva ponašanja.

Prekovremeni rad
Zamislite situaciju da uočite kolegu kojem je potrebna pomoć u rješavanju obveza. Susretljivo je ako se ponudite da ćete jedan dan ostati duže na poslu kako bi mu pomogli te prihvatite da i on pomogne vama kada to bude potrebno. No, pretjerano je ako svaki dan ostajete duže na poslu samo da bi kolega o vama imao ljepše mišljenje. Na kraju ćete biti toliko premoreni da nećete stići odraditi svoj posao.

Pohvala
Klijent je pohvalio vaš rad i vi odmah prosljeđujete e-mail svim kolegama s kojima ste surađivali. Na taj način će vas suradnici cijeniti jer ih uvažavate. No, bilo bi pretjerano da klijentu u e-mailu napišete da za dobro obavljen posao treba zahvaliti drugim zaposlenicima, a ne vama. Naime, na taj način gubite kredibilitet.

Novi kolega
Tvrtka je zaposlila novog zaposlenika, a vi uviđate da nešto radi krivo. Pohvalno je ako ga upozorite na pojedinosti koje se tiču "politike rada" u tvrtki, no sasvim bi bilo pretjerano da obavljate njegov posao. Naime, na taj način izgubili bi dosta vremena, što bi se osjetilo na rezultatima vaših obveza. (A.T.)

Izvor:
careerbuilder.com

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.