Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Poslovno darivanje poboljšava komunikaciju i odnose

Kako bi odabrali pravilan dar za poslovnog partnera, morate upoznati njegov ili njezin životni stil ili hobije, a ako vam je partner iz inozemstva tada je važna i tradicija

Poslovno darivanje je važan dio suvremenog poslovanja, zbog čega mu se treba posvetiti adekvatna pažnja, piše Darko Bičak u Poslovnom dnevniku. Naime, kroz darivanje poslovnih partnera šalje se poruka o sebi, zaposlenicima, ali prije svega o kompaniji koju predstavljate, načinu na koji poslujete i kulturi komuniciranja.

Komunikolozi pojašnjavaju da se poklonom šalje poruka o tome i što mislite o svom poslovnom partneru te što vam su radnja s njim znači. Poslovno darivanje, ali i darivanje općenito najraširenije je u božićno vrijeme.

Koliko se ukupno novaca potroši za božićne blagdane, može se samo nagađati jer se procjene trgovaca i potrošačkih udruga, s jedne te statistike Državnog zavoda za statistiku i Hrvatske narodne banke s druge strane, znatno razlikuju. Slična je situacija i u segmentu tvrtki koje se bave poslovnim poklonima.

Darivalo se i u starom Rimu
Međutim, jedno je sigurno – poslovni darovi imaju sve veće značenje i u hrvatskoj poslovnoj kulturi. Poslovni se poklon može tumačiti kao marketinški alat ili način komuniciranja i promocije, izraz brige za partnere ili zaposlenike i naravno, gesta kojom se podiže rejting same tvrtke.

Još u antičko doba u starom Rimu, darivale su se grančice ukrašene jabukom ili pozlaćenim orasima, a budući da u današnje vrijeme već govorimo o kulturi tj. bontonu darivanja važno je da osoba koja poklanja istinski uživa u izboru dara i fokusira se na karakter ili stil osobe koju daruje. Neodgovarajući darovi ne samo da mogu izazvati neoduševljenje primatelja, već mogu nanijeti i dodatnu štetu.

Dom ili posao sigurna kombinacija
Stoga je za odabir idealnog dara važno na vrijeme pripremiti popis darova i saznati što više informacija o poslovnim suradnicima. Ako niste u mogućnosti doći do podataka o hobiju ili stilu života te osobe, uvijek je sigurno odabrati kvalitetan dar za ured ili dom, ali pod uvjetom da nisu preosobni ili kičasti te da ne upućuju na neku manu ili problem osobe kojoj darujete.

Posebnu pažnju treba posvetiti darivanju inozemnih partnera, a po potrebi čak i kontaktirati njihovu ambasadu, jer nepoštivanje propisa i kulture darivanja može izazvati nepotrebne nesporazume i komunikaciji i ostaviti loš dojam.

Tako primjerice u Maleziji i Paragvaju, zemljama opterećenim korupcijom, poslovni partneri odbijaju darove koji se mogu povezati s podmićivanjem, piše Ksenija Končevski u Poslovnom dnevniku. Vladinim zaposlenicima u Singapuru pak nije dozvoljeno primati darove, dok je u SAD-u prihvatljiva vrijednost dara 25 dolara.

Nepoželjan dar u broju četiri
U Japanu, Indoneziji i na Filipinima darivanje je usađeno u tradiciju, a sam ritual darivanja važniji je od vrijednosti dara. U Aziji i na Bliskom istoku darovi se daju i primaju s desnom, odnosno obje ruke. Isključivo s dvije ruke, taj se ritual odvija u Japanu, Indiji, Kong Kongu ili Kini.

U kineskoj kulturi je pri darivanju važna simbolika, s naglaskom na boje i brojeve, a pozitivnim se smatra ružičasta i žuta boja, dok je najsretniji broj osam. Simbolika je u Japanu također od izrazite važnosti, a sretnim se smatraju darovi u paru, što međutim ne vrijedi za darove u broju četiri, koji također simbolizira i smrt. No, budući da je ritual najvažniji, vrijednost dara može biti i vrlo skromna.

Međutim, neovisno o porijeklu poslovnog partnera, neće pogriješiti ako darujete bilo koji suvenir hrvatskog podneblja, poput originalnih suvenira, umjetnina i rukotvorina. (V.K.)

Izvor:
Poslovni dnevnik

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.