Iako mentorstvo donosi brojne prednosti, ono se i dalje uglavnom smatra tek činom "dobre volje"
Većina menadžera u svijetu vjeruje da podučavanje ili mentoriranje novih zaposlenika ima pozitivan učinak, a manje optimizma pokazuju jedino oni u SAD-u i Britaniji, rezultati su istraživanja tvrtke BlessingWhite provedenog u 17 zemalja.
Međutim, iako većini menadžera odgovara mentorski angažman, a znatan dio zaposlenika ističe da im odgovara da ih menadžeri poučavaju, u SAD-u i Aziji tek polovica ispitanih zaposlenika ima mentora. U Europi je taj broj još manji, ističu autori.
Međusobno povjerenje
I dok onaj dio menadžera koji se već našao u ulozi mentora ističe da takav način poduke zaposlenika donosi brojne prednosti, poput povećanja produktivnosti tima, a dvije trećine zaposlenika ističe da su zbog toga zadovoljniji svojim poslom i angažiraniji, mentorstvo se i dalje uglavnom smatra tek činom "dobre volje" tj. sporednim poslom menadžera.
Autori istraživanja ističu da se menadžeri i organizacije prilikom podučavanja zaposlenika moraju manje usmjeriti na isključivo podučavanje teorije, a više na davanje podrške.
Naime, i sami su zaposlenici u istraživanju istaknuli kako im je uloga mentora važnija u trenutku kada ne znaju kako riješiti poslovni problem, negoli u svakodnevnom radu.
Osim toga, istraživači zaključuju da je međusobno povjerenje i podrška glavni jamac uspješnog mentorstva.
Slaba podrška
Prema rezultatima istraživanja prosječno 67 posto menadžera u Europi, Aziji i Australiji smatra da stariji menadžeri u ulozi mentora pridonose boljem razvoju novih zaposlenika.
Međutim, rezultati prema regijama pokazuju da mentorstvo korisnim smatra 74 posto azijskih i australskih menadžera, 71 posto menadžera u kontinentalnoj Europi te 65 posto menadžera u SAD-u i Kanadi. Na europskoj razini pak, najmanje sluha za mentorstvo imaju menadžeri u Velikoj Britaniji i Irskoj, gdje ga korisnim smatra njih 63 posto. (V.K.)
Izvor:
WorldatWork