Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Zaposlenici nisu spremni za izazove u budućnosti

Zaposlenici u zemljama u razvoju optimističnije gledaju na budućnost od onih u razvijenim zemljama

Žene se osjećaju manje spremne od muškaraca za nadmetanje u budućoj globalnoj ekonomiji, pokazalo je istraživanje tvrtke Accenture, provedeno u 17 zemalja.


Istraživanje pod nazivom "Korak bliže do 2011.: Novi horizonti za zaposlene žene" provedeno je nad više od četiri tisuće ispitanika u Europi, Americi, Aziji i Africi.

Rezultati su pokazali da žene u zemljama u razvoju u većoj mjeri smatraju da imaju dovoljno znanja za poslovni uspjeh, dok žene u razvijenim zemljama pokazuju manje optimizma. Konkretno, većina žena u Indiji (68 posto), Južnoj Africi (63 posto), Kini (61 posto) i Brazilu (52 posto) smatra da imaju dovoljno znanja da ostvare uspješnu karijeru u 2011. godini.

Pesimistični Francuzi
Za razliku od njih, optimizam prema budućnosti pokazuje tek 46 posto žena u SAD-u, 32 posto u Njemačkoj i Švedskoj, 26 posto u Velikoj Britaniji te 24 posto u Francuskoj.

Većina muškaraca u Indiji (71 posto) vjeruje da su potpuno spremni suočiti se s izazovima u budućnosti, a isto misli i 73 posto Kineza te 63 posto Brazilaca. S druge strane, među građanima razvijenih zemalja optimistično je samo 46 posto Amerikanaca, 49 posto Nijemaca, 37 posto Šveđana, 33 posto Britanaca te 24 posto Francuza.

Podrška obitelji važnija ženama
Autori istraživanja objasnili su da i žene i muškarci moraju biti spremni suočiti se s izazovima i prilikama u multipolarnom svijetu gdje će se tržišta u razvoju natjecati s mnogo razvijenijom Europom, Japanom i SAD-om.

I muškarci (75 posto) i žene (73 posto) smatraju da najviše znanja imaju iz područja tehnologije. Također, više od 80 posto žena je izjavilo da žele steći dodatna znanja iz područja blogova i društvenih mreža, jer smatraju da će im korištenje tih alata biti neophodno za budući uspjeh.

Žene u većoj mjeri od muškaraca smatraju da su za njihov uspjeh zaslužne ambicije (59 na prema 54 posto), strast za poslom (42 na prema 39 posto) i podrška obitelji (30 na prema 26 posto). S druge strane, muškarci za razliku od žena svoj uspjeh u većoj mjeri pripisuju tehničkim znanjima (59 na prema 47 posto) i njegovanju poslovnih odnosa (33 na prema 29 posto).

Muškarcima nedostaje mentor
Međutim, općenito se samo 47 posto muškaraca smatra dovoljno spremnima za nadmetanje u poslovnom okruženju 2011. godine, što je tek malo više od ženskih istomišljenica (43 posto). Također, više optimizma prema budućnosti i poslovnom uspjehu pokazuju mlađi ispitanici u dobi od 26 do 35 godina.

Značajna većina muškaraca i žena se složila da zaposlenici obaju rodova učinkovito uspostavljaju i održavaju poslovna poznanstva koja doprinose razvoju karijere i poslovnom uspjehu. Međutim, više od četvrtine ispitanika smatra da su muškarci uspješniji u tome, dok ih 13 posto smatra da više uspjeha u njegovanju poslovnih odnosa imaju žene.

Žene smatraju da im je napredovanje u karijeri u velikoj mjeri ograničeno zbog njihova spola, obiteljskih obaveza i činjenice da se nisu spremne seliti zbog zaposlenja. Muškarci pak uglavnom smatraju da ne mogu ostvariti značajan poslovni uspjeh ukoliko nisu spremni žrtvovati ravnotežu privatnog i poslovnog života, nemaju ambicije za daljnjim obrazovanjem ili nemaju kvalitetnog mentora. (V.K.)

Izvor:
Accenture

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.