U svijetu se je pojavljuje novi profil menadžera – "moderni nomad", visoko obrazovana osoba koja bolju priliku zapošljavanja traži diljem svijeta, a privlači ih rad od kuće te vođenje poslovnih sastanaka putem video-linkova
Tim američkih stručnjaka iz područja upravljanja ljudskim resursima izradilo je studiju o poslovanju u budućnosti, u kojoj su dotaknuli sve aspekte uspješnog poslovanja budućnosti, poput pojave nove vrste menadžera, nestanka klasičnih ureda te utjecaja globalizacije na poslovanje.
Zaključak studije je da će budućnost najviše ovisiti o uspješnoj samopromociji menadžera koji će predstavljati cijelu korporaciju, a poslovanje kakvo danas poznajemo je pred izumiranjem.
Moderni nomad
Istovremeno, u svijetu se je pojavljuje novi profil menadžera – "moderni nomad", visoko obrazovana osoba koja bolju priliku zapošljavanja traži širom svijeta. Tako više nije čudno pronaći informatičkog stručnjaka iz Španjolske negdje u Norveškoj ili finskog ekonomista u Japanu.
U razradu ove studije bili su uključeni vodeći stručnjaci iz područja upravljanja ljudskim resursima, poput Libby Sartain, bivše generalne direktorice Yahoo-a, Kevina Kelly, direktora ljudskih potencijala u kompaniji Ernst & Young, profesora s sveučilišta u Michigenu Dave-a Ulricha, profesora sa sveučilišta Cornell, Johna Haggertyja te mnogih drugih. S njihovog gledišta, suradnja i međuljudski odnosi postati će dvije ključne odlike radnog ureda, koji će biti geografski rascjepkan, ali tehnološki povezan.
Pojava virtualnih ureda
Zahvaljujući napretku tehnologije, sve veći broj zaposlenika radit će od kuće te voditi sastanke s članovima timova širom svijeta putem video-linkova. Predviđanja idu tako daleko da je radno mjesto budućnosti dovedeno do gotovo znanstveno-fantastičnih razmjera, uklanjajući klasične urede, stolove i sve ostale fiksne strukture.
Radni odnosi kakve danas poznamo mogli bi u potpunost izumrijeti. Sve više kompanija već sada isključivo komunicira e-mailovima i porukama, dok sve manje zaposlenika u svojoj komunikaciji koristi sastanke, a još manje njih komunicira telefonski.
Promjene ipak neće biti drastične
Dok profesor s sveučilišta u Michigenu Dave Ulrich predviđa redefiniranje sustava rada iz njegovih korijena i prestanak konvencionalnog načina poslovanja kakvo danas poznajemo, profesor sa sveučilišta Cornell, John Haggerty, predviđa da poslovanje se ipak neće promijeniti na tako drastičan način.
"Suprotno uvriježenim mišljenjima, generacija Y ima daleko manji utjecaj na poslovnu stvarnost nego što se to predviđa, a nadareni ljudi teško će nametnuti svoje ideje u današnjim organizacijskim sustavima", istaknuo je Haggerty.
Osim toga, američki HR stručnjaci istaknuli su da će do 2018. godine lideri kompanija morati biti specijalisti, umjesto "generalisti", s ekspertizom u jednom ili dva bitna područja, i sposobnošću stvaranja ekspertnog tima suradnika. Očekuje se jačanje partnerskih odnosa između članova na izvršnim pozicijama ali i njihovo veće kontaktiranje s dioničarima i ostalim članovima Nadzornog odbora.
Generacija Y već je odavno spoznala snagu umreženja, a u moru dobrih zaposlenika, učiniti sebe, ali i vlastite kompanije vidljivim i prepoznatljivim postati će zahtjevno umijeće. (D. P.)
Izvor:
Management-issues.com