Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Tvrtke buduće zaposlenike provjeravaju na webu

Mnogo privatnih informacija objavljenih na internetu klikom miša dostupno je svima, pa i budućim šefovima

Osobe koje traže posao morale bi povesti računa i o činjenici da poslodavci sve češće koriste internet kao regrutacijski kanal te pregledavaju internetske stranice, posebice servise za druženje poput Facebooka ili MySpacea, tražeći podatke koji se neće pojaviti u molbi za posao, piše Vjesnik.

Kadrovskim odjelima podjednako su zanimljive informacije o postojećim, kao i budućim zaposlenicima, pa stručnjaci upozoravaju kako se na takvim stranicama osobe ne bi trebale hvaliti da su se jako napili ili sukobili s nekim.



Selekcijske metode
Posebice ne bi trebali na webu ostavljati svoje fotografije snimljene u takvim okolnostima, jer su one klikom miša dostupne svima pa i šefovima. S takvom praksom u inozemstvu, ali sve više i u Hrvatskoj, upoznat je i Aleksandar Zemunić, voditelj regrutiranja i selekcije tvrtke Selectio koja se bavi ljudskim potencijalima.

"Nije neobično da tvrtke u procesu regrutiranja i selekcije kandidata koriste podatke koje je posloprimac ili netko drugi objavio na internetu jer neke informacije mogu na poslodavca i pozitivno utjecati. No, tu se i postavlja pitanje vrijednosti tih informacija te u kojoj mjeri se one mogu smatrati relevantnima", upozorava Zemunić.

Objašnjava da u odabiru kandidata postoji nekoliko selekcijskih metoda, a svaka ima svoju vrijednost, pri čemu nečije fotografije ili objavljeni tekstovi na internetu ne bi trebalo uzimati kao najrelevantniji podatak, nego se treba više osloniti na znanstveno utvrđene metode selekcije.

Subjektivan dojam
Ističe da na internetu, pronađene informacije, posebice potencijalno negativne, stručnjaci za zapošljavanje znaju provjeriti i objektivno procijeniti. Problemi mogu nastati kod tvrtki koje nemaju odjele za upravljanje ljudskim resursima te u postupku selekcije kandidata ne koriste usluge stručnjaka koji se bave tim poslovima, a takvih je tvrtki i dalje mnogo.

"Netko bi pod subjektivnim dojmom mogao nepotrebno ili prijevremeno otpisati kandidata koji je možda idealan za traženo radno mjesto", ističe Zemunić.

Da bi se izbjegle takve situacije, najbolje je na internetu ne objavljivati informacije koje bi se mogle pogrešno protumačiti ili negativno utjecati na buduće ili postojeće radno mjesto. (A. T.)

Izvor:
Vjesnik

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.