Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Venture kapital dostupniji od bankovnog kapitala

Hrvatska ima veliki, ali neiskorišteni potencijal u privlačenju venture kapitala kroz sve sektore

Budući da su banke u recesiji manje spremne za kreditiranje poduzetničkih pothvata, financiranje putem venture kapitala je prilika za dodatnim izvorima financiranja koje u vrijeme recesije dobiva posebnu dimenziju. Istaknuto je to na seminaru "Kako financirati poduzetnički pothvat venture kapitalom? ", kojeg su organizirali Infoarena grupa te Hrvatska Private Equity & Venture Capital Asocijacija.

Mirna Marović, predsjednica Hrvatske Private Equity & Venture Capital Asocijacije je istaknula da "fondovi rizičnog kapitala (private equity i venture capital fondovi) investiraju u propulzivne tvrtke s potencijalnom brzog rasta gdje je glavni rizik – rizik za ulagače, a ne poduzetnike u koje se kapital investira".

Unaprjeđenje poslovanja i uvođenje noviteta
Član Uprave Nexusa, Marko Makek, istaknuo je da je venture kapital pogodna opcija za financiranje, ako tvrtka želi stvoriti novu tvrtku, unaprijediti i razviti poslovanje, repozicionirati svoj tržišni udio, uvoditi nove proizvode, prodati dio ili cijelu tvrtku ili akvizirati druge tvrtke.

Tijekom seminara je istaknuto da Hrvatska ima veliki neiskorišteni potencijal u privlačenju venture kapitala kroz sve sektore, a posebice u visokotehnološkom sektoru koji je inače najčešće i financiran venture kapitalom. Međutim, u procesu odlučivanja o načinu financiranja poduzetničkog pothvata bitno je premostiti primaran otpor kojeg većina poduzetnika ima, a to je otpor u prepuštanju dijela vlasništva na tvrtkom.

Dio je vrjedniji od cijele tvrtke
Jedan od korisnika venture kapitala, osnivač Iskona Damir Sabol, istaknuo je da je bolje imati udio vlasništva od 10 posto u tvrtci koja na tržištu vrijedi, nego 100 posto vlasništva u tvrtci koja ne vrijedi ništa. Nadalje, Sabol je, između ostalog, istaknuo da su najbolji kandidati za financiranje venture kapitalom one tvrtke koje temelje poslovanje na disruptivnoj tehnologiji koja mijenja svijet ili neku nišu, imaju dobru podlogu za višegodišnji rast, pravovremeno se pozicioniraju u "modernom" sektoru te su "toliko uspješne da počinju nervirati velike konkurente".

Marijana Tomakić, direktorica tvrtke Hlad za proizvodnju smrznute hrane, koja je iskoristila mogućnost financiranja projekta venture kapitalom, istaknula je da struktura vlasništva unutar tvrtke ne smije biti prepreka u realizaciji vizije koju svaki poduzetnik želi ostvariti. Najgore je, dodala je Tomakić, ako dobre ideje ostanu nerealizirane samo zato što poduzetnik ne želi prepustiti dio svoje tvrtke.

Novi partner u poslovanju
Na seminaru je naglašeno da se na financiranje putem venture kapitala prvenstveno treba gledati na način da se u procesu dobiva novi partner s kojim tvrtka može ostvariti održivu komparativnu prednost, te s kojim se kreira dodatna vrijednost.

Seminar je bio samo prvi u nizu manifestacija kojima se želi educirati javnost o mogućnostima koje nudi financiranje putem venture kapitala, a svi zainteresirani poduzetnici mogu se prijaviti na ventureXchange natječaj, putem kojeg će njihovi pothvati biti predstavljeni stranim i domaćim investitorima.

VentureXchange projekt će se realizirati kroz brojna događanja i tijekom 2010. a detaljne informacije mogu se pronaći na infoarena.hr/vcseminar2009 i cvca.hr . (V. K.)

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.