Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Za dobar dojam dovoljno sedam sekundi

Na treningu koji su osmislile Elena Cvjetković, Nives Borko i Martina Vrdoljak Ranilović uči se o razumijevanju pravila i običaja, o neverbalnoj komunikaciji, prikladnom odijevanju...

Dovoljan je jedan pogled, stisak ruke i mali osmijeh i gotovo je! U samo sedam sekundi ostavili ste dojam na osobu koju upoznajete. Dobar ili loš, to ovisi o kvalitetnom stisku ruke (ni prečvrstom ni prelaganom), jasnom govoru, pomno odabranoj odjeći... Da, puno je muke i truda u pozadini dobrog dojma, piše Maja Posavec u Večernjem listu.

To najbolje znaju Elena Cvjetković iz coaching-tvrtke Misliona te Nives Borko i Martina Vrdoljak Ranilović iz prve concierge i lifestyle-management tvrtke "Minuta-dvije", koje su osmislile program Prvih sedam je najvažnije, iz kojeg tvrtke, ali i pojedinci, mogu puno naučiti o kreiranju dobrog prvog dojma.

"Svjetska istraživanja pokazuju da se najkasnije do sedme sekunde stvara dojam o osobi koju se upoznaje. To je poput fotoaparata, klik i gotovo. U programu osvještavamo važnost prvog dojma", ističe Elena Cvjetković.

Na treninzima se uči o značenju prvih sedam sekundi, utjecaju neverbalne komunikacije, razumijevanju pravila i običaja i još mnogo toga. Organizira se za pojedince i za tvrtke, a cijena je od 2460 kuna. Dio programa, za koji je zadužena modna dizajnerica Martina Vrdoljak Ranilović, jest i kako se prikladno i uspješno odjenuti.

"Ono što nije vaš stil odskače od vaše osobnosti. Zato želimo osvijestiti koliko je važan pomno osmišljen izbor odjeće. Važno je imati šest kvalitetnih bazičnih komada odjeće koji se mogu kombinirati s povoljnijim komadima", ističe Nives Borko. Kakvi su Hrvati općenito kada je riječ o osobnom predstavljanju? Teško je reći, ali prostora za rad ima.

"Koliko ja vidim, ne znamo se prilagoditi situaciji. Mi jesmo modno osviještena nacija, što nije nužno plus kada predstavljamo sebe ili tvrtku", ističe Elena, a Nives napominje kako treba izbjegavati uniformiranost i u odijevanje uklopiti dašak osobnosti.

Na sreću, nakon prvog dojma, kakav god on bio, nije sve "zacementirano" i može se popraviti. Prvi dojam može se popraviti, ali samo ako ste se osvijestili gdje ste pogriješili – zaključuju sugovornice.

Kako bi prvi susreti s nepoznatima prošli što ugodnije, važno je nikako ne zaboraviti osmijeh kojim sve započinje, kulturno govorenje, ali i korištenje čarobnih riječi – poput izvoli, molim, hvala i oprosti. (A. P.)

Izvor: Večernji list

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.