Svojevremeno sam dobio otkaz, a zatim je odluka o otkazu bila pravomoćnom presudom poništena te sam vraćen na posao. U međuvremenu sam našao drugi posao i radio šest mjeseci kod jednog obrtnika, nakon čega sam se po presudi suda vratio prijašnjem poslodavcu. Za tih šest mjeseci, poslodavac s kojim sam bio u sporu platio mi je samo neto plaću, i nije mi upisao staž u radnu knjižicu, tvrdeći da ne mogu imati dvostruki staž u isto vrijeme.
1. Hoće li mi razdoblje rada kod obrtnika od 6 mjeseci u slučaju ponovnog otkaza računati kao vrijeme kod sadašnjeg poslodavca, ili kao prekid radnog odnosa za obračun otkaznog roka i otpremnine?
2. Da li mi je poslodavac za onih 6 mjeseci trebao isplatiti bruto plaću, i mogu li sada podnijeti tužbu za isplatu tih sredstava?
3. Da li mi je poslodavac od dugovanja koja je imao prema meni smio odbiti isplaćenu otpremninu?
Kao što je rečeno, razdoblje rada kod obrtnika od 6 mjeseci moralo bi Vam se računati kao staž kod sadašnjeg poslodavca u pogledu prava koja se temelje na stažu kod tog poslodavca (otkazni rok, otpremninu i dr.). Naime, Vi ste se kod drugog poslodavca zaposlili zbog nezakonitog otkaza. Kako je taj otkaz poništen, svo vrijeme koje je proteklo od otkaza, mora Vam se, za navedenu svrhu računati kao staž kod sadašnjeg poslodavca, neovisno o tome što ste stvarno 6 mjeseci radili kod drugog poslodavca.
Prilikom isplate naknade plaća zbog nezakonitog otkaza, poslodavac je uvijek dužan radniku isplatiti isključivo neto plaću. Međutim, za tu naknadu plaće poslodavac je naravno dužan platiti doprinose i poreze nadležnim zavodima odnosno državnim tijelima. Pri tome radnik uopće ne može tužiti bruto plaću, nego, ako porezi i doprinosi nisu plaćeni, može to samo prijaviti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje odnosno Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje te Poreznoj upravi, koji će po službenoj dužnosti pokrenuti postupak naplate.
Dakle, za onu naknadu plaće koju je sud odredio za razdoblje od 6 mjeseci (koje ste radili kod obrtnika), poslodavac je dužan platiti i poreze i doprinose, ali ne Vama. (Inače, sud Vam je za to razdoblje mogao dosuditi i manju naknadu plaće, tj. samo razliku između Vaše pripadajuće plaće i plaće koju ste primali kod obrtnika).
Poslodavac Vam mora isplatiti cijelu naknadu plaće prema sudskoj presudi i ne smije ju prebiti s isplaćenom otpremninom. Naime, prema članku 94. Zakona o radu, poslodavac ne smije bez suglasnosti radnika svoja potraživanja prema radniku naplatiti uskratom plaće ili naknade plaće radnika. To predstavlja i prekršaj za koji je predviđena novčana kazna za poslodavca.
Pri tome trebate znati, ako sud nije drukčije presudio, da ćete vrlo vjerojatno morati poslodavcu vratiti primljenu otpremninu, budući je poništenjem otkaza otpala utemeljenost otpremnine. Stoga se ta otpremnina sada može smatrati stjecanjem bez osnove, pa prema Zakonu o obveznim odnosima poslodavac ima to od Vas pravo potraživati (ali ne i prebijati s naknadom plaće).
Preporuka: