Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Isplata dnevnica

Da li je poslodavac obavezan izvršavati isplate dnevnica?

Pravo na isplatu dnevnica regulirano je propisima jedino za državne službenike, dok za ostale radnike niti Zakonom o radu niti drugim propisima to nije određeno. Međutim, pravo na dnevnice za službeno putovanje po nalogu poslodavca uneseno je u gotovo sve kolektivne ugovore, a isto tako i sami poslodavci u pravilu dnevnice ugrađuju u pravilnike o radu. Osim toga, dnevnicu možemo smatrati i običajem, što također može biti jedan od izvora prava, budući je isplata dnevnica pravilo i kod onih poslodavaca koji nemaju pravilnik o radu niti ih ne obvezuje kolektivni ugovor.

Kao prilog pravu radnika na dnevnicu odnosno obvezi poslodavca da je isplati, možemo navesti i činjenicu da je radni odnos takva vrsta ugovornih odnosa u kojem radnik ulaže samo svoj rad, a ne ulaže neka druga sredstva, dakle ne preuzima na sebe ikakve troškove u vezi s radom. Prema tome, poslodavac je dužan radniku priznati i troškove u vezi sa službenim putem učinjenim po njegovom nalogu, a mislim da dnevnica predstavlja upravo pokriće takvog troška. Naime, na službenom putu, osim troškova putovanja (vozna karta i sl.), te troškova noćenja, radnik ima i druge troškove koje ne bi imao da nije bio na putu (npr. prehrana koja je skuplja od prehrane kod kuće). Stoga držim da radnici imaju pravo na dnevnicu i u slučaju kada ona nije određena kolektivnim ugovorom, ili pravilnikom o radu niti ugovorom o radu.

Međutim, budući da u takvom slučaju ostaje neriješeno pitanje visine dnevnice, mislim da bi radnik imao pravo na dnevnicu od najmanje 123 kune koliko iznosi dnevnica za državne službenike, a sasvim bi bilo opravdano zahtijevati i 170 kuna, koliko iznosi neoporezivi iznos dnevnice prema Pravilniku o porezu na dohodak, i koliko se u gospodarstvu uobičajeno isplaćuje.

Iznimno, pravo na dnevnicu u navedenom obliku moglo bi se ugovorom o radu isključiti i nadomjestiti nekim paušalnim iznosom, u slučaju kad radnik sam organizira svoja putovanja. Takve ugovorne odredbe česte su kod radnika koji obavljaju komercijalne poslove, koji dobivaju stanoviti paušal koji nadomješta putne troškove i dnevnice, budući sami određuju vrijeme i trajanje putovanja.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.