Koje su posljedice u slučaju da pripravnik ne zadovolji na pripravničkom ispitu? Koje su posljedice ako pripravnik odbije pristupiti pripravničkom ispitu?
Prema članku 36. st. 3. Zakona o radu, poslodavac može redovno otkazati pripravniku koji ne položi stručni ispit (to je zakonski termin). Redovito otkazati znači otkazati s otkaznim rokom, koji zavisi od trajanja radnog odnosa kod poslodavca. Otkazni rok, ako je radnik radio do jedne godine kod tog poslodavca iznosi dva tjedna, a ako je radio više od jedne, a manje od dvije godine, iznosi mjesec dana.Međutim, Zakon o radu određuje da se stručni ispit polaže ako je tako propisano zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. Prema tome, ako polaganje ispita nije propisano nekim od spomenutih dokumenata, nema obveze polaganja stručnog ispita.
Budući da polaganje stručnog ispita može odrediti i sam poslodavac svojim pravilnikom o radu, mislim da obveza polaganja stručnog ispita koji je određen isključivo pravilnikom o radu, postoji ako je to bilo propisano tim pravilnikom u trenutku sklapanja ugovora o radu. U protivnom mogao bi poslodavac zadnji dan pripravničkog staža, propisati obvezu polaganja stručnog ispita.
Osim toga sadržaj i način polaganja mora biti propisan zakonom, kolektivnim ugovorom, drugim propisom ili pravilnikom o radu. Ako to nije propisano, dakle, ako bi pravilnikom o radu npr. bila samo propisana obveza polaganja stručnog ispita, a ne i njegov sadržaj, držim da u takvom slučaju pripravnik ne bi mogao dobiti otkaz zbog nepolaganja ispita, jer mu nisu bili poznati uvjeti ispita. Isto bi trebalo vrijediti ako bi u takvom slučaju pripravnik odbio polagati stručni ispit.
No, ako je stručni ispit propisan na jedan od zakonitih načina i ako je njegov sadržaj i način polaganja propisan spomenutim dokumentima, pripravnik je dužan polagati stručni ispit, a poslodavac mu može redovno otkazati ako ne položi ispit ili mu odbije pristupiti.