Na trenutnom radnom mjestu radim 2 i pol godine. Prije nekoliko dana nekolicina nas je dobila otkaz (tehnološki višak) te sada odrađujemo otkazni rok. Dobit ćemo otpremnine u iznosu 1/3 netto plaće za svaku godinu. 1. pitanje - da li je osnovica za izračun otpremnine netto ili brutto plaća? 2. pitanje - u ugovoru o radu potpisanom prije 2 i pol godine ugovoren je iznos plaće 6.300,00kn (brutto). Netto iznos od 4.500,00 kn sam primala na račun do prije 1,5 godinu. Uglavnom, prije godinu i pol su nam svima u poduzeću smanjene plaće za 30% te od onda primam netto plaću u iznosu 3.150,00kn. Nije potpisan nikakav aneks ugovora ili promijenjen ugovor niti išta slično. Da li imam pravo potraživati neisplaćeni dio plaće i na koji način?
Ukoliko iznos otpremnine u slučaju otkaza ugovora o radu nije određen kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu ili drugim dokumentom, tada se iznos otpremnine određuje sukladno odredbama članka 119. Zakona o radu.Isti članak određuje kako se otpremnina ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca. Dakle, navedena odredba Zakona o radu ne određuje da se radi o neto iznosu plaće pa se stoga otpremnina izračunava u bruto iznosu, a prema izračunu bruto plaće radnika.
Što se tiče smanjenja plaće radnicima, ista se može smanjiti na nekoliko načina. Naime, ukoliko kod Vašeg poslodavca djeluje sindikat, poslodavac i sindikat mogu sklopiti kolektivni ugovor ili izmjene kolektivnog ugovora, kojim npr. mogu izmijeniti vrijednost bodova, prema kojima se npr. određuje i iznos plaća radnika kod Vašeg poslodavca.
Ukoliko navedeno nije Vaš slučaj, tada se plaća radnika koja je ugovorena samo ugovorom o radu, može mijenjati izmjenom istog ugovora o radu u obliku aneksa ugovoru ili novog ugovora, pri čemu obje ugovorne strane moraju dati svoj pristanak na takve izmjene. Dakle, poslodavac u tom slučaju nije ovlašten jednostrano mijenjati Vašu plaću bez Vašeg pristanka tj. sklapanja aneksa ugovora o radu ili novog ugovora o radu.
Poslodavac također može u tom slučaju primijeniti odredbu članka 115. Zakona o radu, te ukoliko radnik ne pristane na smanjenje plaće otkazati ugovor o radu te ponuditi radniku sklapanje novog ugovora o radu sa smanjenim iznosom plaće.
Napominjem kako se odredbe Zakona o radu odnosne na otkaz ugovora o radu primjenjuju i na otkaz ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora o radu.
Radnik može potraživati neisplaćene plaće sukladno odredbama Zakona o radu, pravilnika o radu ili kolektivnog ugovora, te se za isto obratite svom sindikalnom povjereniku ili odvjetniku.