Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Kraći otkazni rok kod poslovno uvjetovanog otkaza

Ovih dana česti su poslovno uvjetovani otkazi. Čitatelja je zanimalo može li se otkazni rok skratiti ako radnik odlazi s posla kao tehnološki višak.

Kraći otkazni rok kod poslovno uvjetovanog otkaza

Pitanje:  Molim vas odgovor na slijedeće: mogu li se otkazni rokovi koji su određeni zakonom skratiti ili ukinuti? Radi se o poslovno uvjetovanom otkazu ( program zbrinjavanja viška radnika ).

Odgovor: Zakonom o radu članak 114., uređeno je najkraće trajanje otkaznih rokova kada se ugovor o radu otkazuje redovito, i to kako slijedi:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine,

2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu,

3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine,

4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina,

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina,

6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

Radniku koji je kod poslodavca proveo u radnom odnosu neprekidno dvadeset godina, povećava se trajanje otkaznog roka za dva tjedna ako je radnik navršio pedeset godina života, a za mjesec dana ako je navršio pedeset pet godina života.

U slučaju da se radniku otkazuje zbog povrede obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika), otkazni rok će biti u dužini polovice otkaznih rokova utvrđenih Zakonom o radu.

Međutim, kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu radnika može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca (tj. kada redovni otkaz daje radnik), od rokova utvrđenih Zakonom o radu, tj. od onih navedenih gore. Isto tako, ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

U teoriji osobito važan razlog se najčešće smatra objektivni razlog, tj. ne razlog koji bi radnik smatrao subjektivno bitnim (npr. odlazak na novi posao radnika je subjektivni razlog). Bez obzira na navedeno, u praksi se često kao osobito važan razlog radnika navodi pronalazak novog posla, pri čemu radnik redovno otkazuje ugovor o radu uz primjenu otkaznog roka u trajanju od mjesec dana, bez obzira na zakonske rokove iz stavaka 1. i 2., članka 114. Zakona o radu.

U slučaju da radnik želi da mu se otkazni rok skrati (iako je poslodavac otkazao ugovor o radu) poslodavac nažalost ne može postupati protivno odredbama Zakona o radu te otkazni rok mora isteći sukladno rokovima iz Zakona o radu, tj. radnik i poslodavac bi morali potpisati sporazumni raskid ugovora o radu u kojem će utvrditi novi datum raskida ugovora o radu (koji će odgovarati željama poslodavca i radnika). Poslodavac može zahtijevati od radnika da ne dolazi na radno mjesto  za vrijeme trajanja otkaznog roka (pri čemu radnik uživa prava kao da je radio).

Ono što je bitno naglasiti je da u slučaju da ako poslodavac skrati ili eliminira trajanje otkaznog roka radnika, isto ne predstavlja prekršaj poslodavca, već samo građansku odgovornost poslodavca prema radniku, pri kojem će poslodavac odgovarati radniku za neisplaćene plaće, naknade i druge eventualne beneficije koje su trebale biti isplaćene za vrijeme trajanja otkaznog roka određenog odredbom članka 114. Zakona o radu.

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.