Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Upropastili ste pregovore o plaći. Što sad?

U nekim slučajevima, možete 'vratiti vrijeme natrag' i zatražiti veću plaću bez da ugrozite svoj posao.

Upropastili ste pregovore o plaći. Što sad?

Podcijenili ste se tijekom pregovora o plaći i sada zarađujete manje no što ste željeli. U nekim slučajevima, možete 'vratiti vrijeme natrag' i zatražiti veću plaću bez da ugrozite svoj posao. Naravno, najbolje vrijeme za pregovore o visini plaće je prije nego što prihvatite posao. Ako tražite veću plaću nedugo nakon što ste se zaposlili, to može biti rizično.

Ponovno pregovaranje o područjima o kojima ste se već usuglasili sa sobom nosi rizik da ostavite dojam da ne poštujete svoje dogovore. Također, može ostaviti gorak okus u ustima poslodavcu i vaš odnos sa šefom usmjeriti u neželjlenom pravcu. Stoga, umjesto da jednostavno tražite više novca pokušajte pregovarati o povlasticama kojih se niste dotakli prilikom prvih pregovora, na primjer duljem godišnjem, pokrivanju troškova edukacije ili fleksibilnom radnom vremenu. Na taj način ćete dobiti više, a sačuvati svoj ugled.

Ako i dalje želite veću plaću pokušajte s jednom od ove tri strategije:

Koliko zarađuju kolege?

Ponekad ni ne znate kolika bi vam trebala biti plaća dok ne saznate koliko zarađuju vaše kolege. Ako saznate da ste, u odnosu na svoje kolege, podplaćeni, pokušajte pregovarati ovako: „Uvjerili ste me da je ova plaća sve što mi možete platiti, a ispada da svi zarađuju x kuna više od mene iako imaju manje iskustva. Možete li mi objasniti što se događa?“ Time ćete šefa satjerati u kut, stoga mu pomognite da se iz te situacije izvuče i recite mu: „Shvaćam da ste vjerojatno pod pritiskom, ali ovo bismo trebali riješiti, zar ne? Svi moraju biti jednaki, zar ne?“

Pripremite i prijedloge kao što su novi naziv pozicije ili nove odgovornosti koje možete preuzeti, a koje će vam omogućiti da se financijski izjednačite s ostalim kolegama.

Druga ponuda

Korištenje druge ponude za posao kako biste podigli svoju plaću je dobra, ali začkuljasta strategije zato što nitko ne voli da mu se prijeti. Stoga nemojte prijetiti i budite ljubazni i pozitivni, ali jasno dajte do znanja šefu da zarađujete manje od prosjeka u industriji. Možete reći: „Shvatio sam da je moja plaća mnogo manja od one koju bih dobio na tržištu i moja je krivnja što nisam tražio više kada sam počinjao. Dobio sam ponudu za posao, ali ju ne želim prihvatiti zato što mi se ovdje sviđa raditi i zato što je to dobro za moju karijeru. S obzirom na stanje na tržištu, možete li prilagoditi moju plaću tržišnim uvjetima?“

Ako nemate drugu ponudu za posao nemojte lagati da je imate, umjesto toga recite ovako: „Razgovarao sam s drugim profesionalcima na istim pozicijama i oni kažu da im je plaća x kuna“.

Okrivite troškove života

Ako se selite okrivite troškove života na lokalnom tržištu. Pokušajte ovako: „Nakon što sam podrobnije pogledao troškove života, došao sam do zaključka da sam ih podcijenio. Bi li bilo moguće da mi za ovo radno mjesto isplatite plaću od x kuna. A to ne bi trebalo  biti više od 10 posto više od originalne ponude. No, ne prihvaćaju sve tvrtke ovu strategiju pa budite oprezni kada ju provodite.

Nastavite tražiti

Ako ste iskušali neku od ovih taktika i niti jedna nije upalila, budite oprezni. Predano radite kako biste popravili eventualnu štetu koju ste napravili u odnosu s nadređenim. Redovito obnavljajte svoj životopis i njegujte svoju mrežu kontakata te tražite bolje plaćen posao. (T. B.)

Izvor: Monster

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.