Ako Vaš poslodavac odluči ne ispuniti svoje zakonske obveze prema Vama možete poslodavca (kako bivšega tako i novoga) prijaviti nadležnom državnom inspektoratu koji će potom pokrenuti postupak po Vašoj prijavi.
Pitanje:
Prijavljen sam na mirovinsko 5 god., ali za mene u registru fine nema uopće podataka. Radio sam do danas i na moje traženje plaća poslodavac mi je odgovorio da me odjavio u 7 mj. bez mog znanja.
Papire i knjižicu nisam dobio, niti za jedan mjesec mi nije uplaćen doprinos kao ni porez. Prošle god. na moj zahtjev za platnim listama (za kredit) dao mi je 3 platne liste i naglasio da ga ne "uvaljam" u probleme jer nije predavao papire. Po mom mišljenju nije predavao obrasce ID i RSM.
Otvorio je novu firmu na suprugu i rekao da je ovu likvidirao iako sam za njega nedugo podizao robu na staroj firmi. Vjerojatno uzima robu na staroj firmi, a na novoj vrši prodaju. Stolar sam i radim na opasnim strojevima i ako me odjavio onda nemam pravo ni na zdravstveno niti se mogu prijaviti na burzu.
Molim da mi odgovorite kome da se za što obratim jer i maloprije me zvao da dođem sutra potpisati raskid ugovora sa 31.07.2012.god.kada je stara firma "likvidirana" jer knjigovođa ne može drugačije.
Odgovor:
Svakako od svog poslodavca zatražite da uplati neuplaćene doprinose na plaću (tj. za mirovinsko i zdravstveno osiguranje) te da uplati potrebne iznose poreza i prireza.
Poslodavac bi Vam također morao upisati radni staž u Radnu knjižicu kao i obračune plaća (isplatne liste) i to sve od dana od kada Vas je poslodavac odjavio s obveznog mirovinskog i zdravstvenog osiguranja do dana kada ste radili kod istog poslodavca.
Ako ste nakon toga počeli raditi poslove za trgovačko društvo supruge Vašeg bivšeg poslodavca svakako zatražite ugovor o radu s novim trgovačkim društvom kao i obračune plaća (isplatne liste) novog poslodavca.
Ako Vaš stari poslodavac i novi poslodavac ne pristanu na Vaše zahtjeve tj. svoje zakonske obveze, svakako bih Vam savjetovao da se dalje posavjetujete s predstavnikom sindikata (ako ste član sindikata) ili da potražite pomoć odvjetnika.
Naime, postupanje poslodavaca kako ste opisali u svojem pitanju predstavlja ozbiljno kršenje odredbi Zakona o radu, Zakona o mirovinskom osiguranju, Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i drugih zakona.
Također, ako Vaš poslodavac odluči ne ispuniti svoje zakonske obveze prema Vama možete poslodavca (kako bivšega tako i novoga) prijaviti nadležnom državnom inspektoratu koji će potom pokrenuti postupak po Vašoj prijavi.