Ako je rad organiziran u smjenama koje uključuju i noćni rad, tada se mora osigurati izmjena smjena tako da radnik u noćnoj smjeni radi uzastopce najduže jedan tjedan.
Pitanje:
U jednoj privatnoj firmi radim u komadu 6 prvih smjena, 6 drugih smjena te 6 noćnih smjena bez slobodnog dana. Kada se požalim poslodavcu da nemam slobodnog vremena, njegov odgovor je da sam slobodan na prijelazu smjena iz druge u noćnu 24 h. Je li takav način rada ispravan po zakonu?
Odgovor:
Sukladno odredbama članka 50. Zakona o radu, rad u smjenama je organizacija rada kod poslodavca prema kojoj dolazi do izmjene radnika na istom radnom mjestu i mjestu rada u skladu s rasporedom radnog vremena, koji može biti prekinut ili neprekinut, uključujući izmjenu smjena. Smjenski radnik je radnik koji, kod poslodavca kod kojeg je rad organiziran u smjenama, tijekom jednog tjedna ili jednog mjeseca na temelju rasporeda radnog vremena, posao obavlja u različitim smjenama. Ako je rad organiziran u smjenama koje uključuju i noćni rad, tada se mora osigurati izmjena smjena tako da radnik u noćnoj smjeni radi uzastopce najduže jedan tjedan.
Sukladno članku 54. Zakona o radu, radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor u trajanju od 12 sati u vremenskom razdoblju od 24 sata. Pravilo je da se tjedni odmor koristi nedjeljom, te u dan koji nedjelji prethodi, odnosno iza nje slijedi. Ako radnik ne može tako iskoristiti tjedni odmor, mora mu se za svaki radni tjedan osigurati korištenje odmora u razdoblju određenom kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, koje ne može biti duže od dva tjedna.
Međutim, iznimno od korištenja tjednog odmora u trajanju od 24 sata, radnicima koji zbog obavljanja posla u različitim smjenama ne mogu iskoristiti takav tjedni odmor zbog objektivno nužnih tehničkih razloga ili zbog organizacije rada, pravo na tjedni odmor može biti određeno u neprekidnom trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, uz koji se ne pribraja dnevni odmor u trajanju od 12 sati u vremenskom razdoblju od 24 sata.
Dakle, važno je da dodatno konzultirate kolektivni ugovor, sporazum sklopljen između radničkog vijeća i poslodavca (ako isti postoje) ili svoj ugovor o radu, a kako bi vidjeli da li takvi akti ili ugovori reguliraju tjedni odmor drugačije.