Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

20 savjeta kako financijski preživjeti 2015.

Regionalna organizacija zaštite potrošača donosi 20 savjeta za lakše preživljavanje u 2015. godini.

20 savjeta kako financijski preživjeti 2015.

U lošoj gospodarskoj situaciji mnogi jedva spajaju kraj s krajem. Zbog toga Regionalna organizacija zaštite potrošača donosi 20 savjeta za lakše preživljavanje u 2015. godini.

1) Stres test

Jedan od savjeta je "stres test" koji preporučuju kao prvi korak kako bi se provjerilo prelaze li troškovi prihode. U RZP-u za dopušteno prekoračenje kažu da je luksuz jer ima veće kamate od kredita. U slučaju korištenja dopuštenog prekoračenja i nemogućnosti plaćanja računa na karticama u mjesecu u kojem dolaze na naplatu rješenje je štednja.

2) Kredit

U slučaju kredita u računici rashoda treba uvrstiti "prostor" za povećanje rate jer su kamate uglavnom promjenjive.

3) Planiranje troškova

Ako već na početku godine znate da ćete na zimovanje ili ljetovanje, kao i da će biti dječjih izleta, taj trošak pokušajte uključiti u proračun na početku godine.

4) Plaćanje osiguranja i članarina

Na umu treba imati troškove godišnjih polica autoosiguranja, životnog osiguranja, osiguranja kućanstva ili polica koja se plaća uz stambeni kredit. Tu je i dodatno zdravstveno osiguranje te članarine za kartice i rekreaciju.

5) Rođendani i godišnjice

Isplanirajte na vrijeme koliko možete izdvojiti za darove i proslave.

6) Fond za hitne intervencije

Svako malo iznenade nas nenadani troškovi poput kvarova kućanskih aparata, automobila, puknute cijevi... Pokušajte za tu svrhu izdvojiti fiksni iznos

7) Štednja

Upravo zbog hitnih slučajeva dobro je imati crni fond. Za štednju je poželjno izdvajati pa pokušajte iznos štednje fiksirati među rashode.

8) Riješite se nepotrebnih kartica

Čim istekne članarina koju ste već platili, riješite se kartica, pogotovo revolving kartica. Ipak, ostavite jednu karticu za hitne slučajeve.

9) Preskupo dopušteno prekoračenje

Ako ga se ne možete odreći, zacrtajte iznos mjesečnog smanjenja ili ga zamijenite gotovinskim kreditom jer su kamate niže.

10) Kredit u tu svrhu odobrava i osiguranje

Ako imate policu životnog osiguranja, uzmite zajam osiguravatelja jer je povoljnije (kamate su oko 8 posto).

11) Odbici

Odbitke za djecu i uzdržavane članove prebacite na supružnika koji ima veću plaću, isplati se.

12) Ne kasnite s ratama

Preskupo je, pogotovo ako postoje zatezne kamate i troškovi opomene. Ako kasnite s plaćanjem rata kredita, računajte na smanjenje ili čak ukidane limita pod opuštenom prekoračenju i oduzimanje kartica.

13) Plaćanje

Gotovina često donosi popuste, a s manjim brojem kartica plaćate i manje članarina. Plaćate li na rate, provjerite nudi li se beskamatno obročno plaćanje. Kupujete li na sniženjima, napravite popis.

14) Trajni nalog

Prebacite što više računa na trajni nalog, a komunalije i ostale režije i račune plaćajte internetom jer time štedite i vrijeme i novac za naknade.

15) Prijevoz

Kupujete li karte ili pokaz za javni prijevoz imajte na umu da se za polugodišnju i godišnju kartu dobivaju popusti. Uz to povoljnije su i premije osiguranja koje se plaćaju na dulje razdoblje. Tko može troškove prijevoza može srezati pješačenjem ili bicikliranjem

16) Ručak

Ukinite ručak na poslu i dostavu te hranu pripremite kod kuće, što je jeftinije i zdravije. Uštedjeti možete i na pušenju.

17) Energenti

Ušteda na energentima može biti ogromna, primjerice, štedne žarulje, dvotarifno brojilo i prelazak na jeftinije grijanje.

18) Telefoniranje

Premašuju li vam troškovi telefonije račune za struju i plin prijeđite na jeftiniji tarifni model ili promijenite operatera.

19) Prihodi

Oni koji su u mogućnosti neka pronađu dodatan posao ili unovče svoj hobi.

20) Porezi

Ne radite u sivoj zoni i ne riskirajte s Ministarstvom financija i porezima.

Izvor: Večernji list 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.