U slučaju kada radnik daje otkaz, te kada poslodavac otkazuje ugovor o radu izvanredno ili redovito skrivljenim ponašanjem, radnik nema pravo na isplatu otpremnine.
Pitanje:
Da li se svakom radniku (bez obzira ako ističe ugovor o radu ili da otkaz) mora isplatiti otpremnina?
Odgovor:
Sukladno članku 126. Zakona o radu, radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje zbog razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem. Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.
Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.
Nadalje, radnik koji je pretrpio ozljedu na radu, odnosno koji je obolio od profesionalne bolesti, a kojemu nakon završenog liječenja, oporavka i profesionalne rehabilitacije, poslodavac ne može osigurati odgovarajuće poslove, ima pravo na otpremninu najmanje u dvostrukom iznosu, ako je ispunio uvjete za stjecanje prava na otpremninu propisanu Zakonom o radu.
Dakle, u slučaju kada radnik daje otkaz, te kada poslodavac otkazuje ugovor o radu izvanredno ili redovito skrivljenim ponašanjem, radnik nema pravo na isplatu otpremnine.