Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Stručno osposobljavanje je dobro, ali dolazi prekasno

Mlade treba što ranije uključiti na tržište rada, a privatni sektor može dati pozitivan doprinos njihovu zapošljavanju, rečeno je na panelu "Nezaposlenost mladih u Hrvatskoj".

Stručno osposobljavanje je dobro, ali dolazi prekasno

Zadnji podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) pokazuju da je u travnju među nezaposlenima bilo 12,4% osoba u dobi od 20 do 24 godine, 12,3% osoba od 25 do 29 godina, te 10,9% osoba između 30 i 34 godine.

Najveći broj mladih u dobi od 15 do 25 godina nema nikakvo radno iskustvo, dok oni u dobi od 25 do 29 već imaju neko iskustvo.

Nezaposlenost mladih jedan je od vodećih društvenih problema, rekla je voditeljica HZZ-ova Odjela za rad s poslodavcima Ivana Šimek.

Struktura mladih nezaposlenih 

  • Najviše mladih ima završenu srednju stručnu spremu kroz četvorogodišnje, odnosno trogodišnje školovanje, te završenu višu ili visoku školu. 
  • Omjer mladih muškaraca i žena je podjednak (49 : 51), žene su obrazovanije, ali ih to ne štiti od nezaposlenosti.
  • Više od 30 posto mladih nalazi se u evidenciji HZZ-a do tri mjeseca, a tek ih je šest posto dulje od tri godine.
  • Kod muškaraca, najviše se zapošljavaju mladi sa završenom četverogodišnjom srednjom školom, a kod žena one s višim stupnjem obrazovanja.

Nakon stručnog osposobljavanja 60% mladih ostane na radnom mjestu  

Mlade treba osvijestiti da je završetkom obrazovanja završila tek jedna faza njihova osposobljavanja, pa i dalje trebaju ulagati u sebe, pri čemu je osposobljavanje na radnom mjestu pretpostavka uspješnosti.

U tom smislu mjera osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa polučila je izuzetne rezultate, jer gotovo 60 posto mladih koji su volontirali godinu dana nakon toga ostaju zaposleni, istaknula je Šimek.

Nezaposlenost mladih dugotrajan i skup problem 

Nezaposlenost mladih je vrlo skupa. Jedno istraživanje pokazuje da EU godišnje gubi oko 153 milijarde eura zbog izgubljene zarade, poreza i davanja mladih, dok bi za njihovo zapošljavanje bilo potrebno uložiti znatno manje: oko 21 miljardu eura.

Stručno osposobljavanje tek po završetku školovanja dolazi prekasno. Treba povezati poslodavce i obrazovne ustanove kako bi se bar trećina obrazovanja provela kroz praksu, istaknula je pravna savjetnica Glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca Nataša Novaković.

Na skupu u organizaciji tvrtke Nestle Adriatic, predstavljene su i inicijative koje poduzimaju javni i privatni sektor u svrhu smanjenja broja nezaposlenih.

Izvor: N1 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.