Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Employer Branding: Što nas očekuje u 2020. godini?

Pripremite se na dolazak nove generacije zaposlenika, veći broj stranih radnika i snažniju konkurenciju.

Employer Branding: Što nas očekuje u 2020. godini?

Iako u trenutku zapisivanja jedne od svojih najcitiranijih misli, prema kojoj je ''problem s budućnošću taj što obično dođe prije nego što smo spremni za nju'', američki pisac Arnold H. Glasow najvjerojatnije nije razmišljao o promjeni trendova na tržištu rada, njegova poruka itekako je primjenjiva i u svijetu zapošljavanja, poslodavaca i posloprimaca.

Uzevši u obzir da je na svijetu jedino promjena stalna, red bi bio da se što kvalitetnije pripremimo za ono što slijedi, a što bi moglo značajno utjecati na naše poslovanje. 

Stoga, danas ćemo se posvetiti trima temama o kojima će se u narednoj godini dosta pričati.

1. Generacija Z

Generacija koja ubrzano ulazi na tržište rada, a sa sobom donose drugačija očekivanja i interese.  Kada govorimo o generaciji Z, pričamo o rođenima između 1996. i 2011. godine koji su već sada brojniji od svojih kolega milenijalaca, a prognoze tvrde da će do 2020. godine činiti 36% ukupne radne populacije.  

Stručnjaci ih već sada najavljuju kao 'digitalne domoroce' koji u poslu žele napredovati na temelju tehnologije i strategije suradnje.  

To potvrđuju primjeri Googlea, Amazona i Applea koji su tri od šest najpoželjnijih poslodavaca pripadnika generacije Z, a prema podacima američke Udruge učenika srednjih škola čak 75% srednjoškolaca zainteresirano je za rad u području znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM). 

Ako vaša tvrtka ne spada u domenu ICT mogula ili start-upova, mogli biste imati određenih poteškoća sa privlačenjem i zadržavanjem takvog profila kandidata.  Zbog toga dio tvrtki već priprema 'podstrategiju' Employer Brandinga ovisno o ciljnoj skupini - u ovom slučaju generacije Z.  

Oni neće reagirati na vašu opću komunikaciju kojom dokazujete zašto ste baš vi poželjan poslodavac, već istraživanjem tržišta morate doći do persona koja predstavlja generaciju Z kako biste sve aktivnosti vašeg eksternog Employer Brandinga prilagodili navedenoj personi. 

2. Još jača konkurencija na tržištu rada 

Recruitment Marketing odnosi se na sve marketinške aktivnosti u svrhu privlačenja kandidata, a u narednom periodu bit će potrebniji nego ikada. S obzirom na to da Employer Branding više nije novitet, a velik broj igrača na tržištu rada dobro ili odlično upravlja svojim imidžem, borba je sve jača.

U toj 'borbi' mogu vam pomoći partneri poput MojPosao portala, koji svojim dosegom i suradnjom s partnerima komunicira s gotovo 2.000.000 korisnika u Hrvatskoj. S obzirom na snagu i veličinu te zajednice moguća je segmentacija prema različitim društvenim skupinama te personalizirana komunikacija. 

3. A što sa stranim radnicima? 

Uz najave otvaranja granica dolazi do sve veće potrebe za primjenom posebne strategije za strane radnike. Njihovo viđenje Hrvatske i vas kao poslodavca je drugačije od 'domaćih' kandidata, isto kao i navike, želje i potrebe koje donose sa sobom. 

Istražite što je njihov motiv za preseljenje u Hrvatsku kako biste osmislili 'dobitnu komunikaciju' i kreirali sveobuhvatan i kvalitetan Employer Branding. Vodite računa o tome da je preseljenje u drugu, nepoznatu državu jedna od težih životnih odluka i komunikacija vaših prednosti u odnosu na konkurenciju mora biti odrađena izrazito jasno.  

Ukoliko vam je potrebna pomoć u kreiranju precizno defnirane Employer branding strategije, koja će rezultirati privlačenjem novih, talentiranih zaposlenika i pozicionirati vas kao poželjnog poslodavca, slobodno nam se obratite za konzultacije

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.