Dok s jedne strane više novca može biti veliki poticaj, plaća danas nije jedini motivator.
Građani diljem svijeta osjećaju teret sve većih životnih troškova, primjerice, inflacija u SAD-u na najvišoj je razini u posljednjih 40 godina. Tvrtke se zbog toga suočavaju sa sve više zahtjeva za većim povećanjem plaća. Međutim, povećanje za 10 posto vjerojatno nije opcija koja bi u ovoj situaciji zadovoljila većinu zaposlenika, pa ostaje pitanje kako poslodavci mogu potaknuti njihovo zadržavanje u tvrtkama. Magazin Fast Company donosi nekoliko opcija, a jedna od njih traži kreativnost voditelja ljudskih resursa u kompanijama, koji bi održali razinu zadovoljstva radnika unatoč činjenici da ne mogu ponuditi velike povišice. Dok s jedne strane više novca može biti veliki poticaj, plaća danas nije jedini motivator. Snažna korporativna kultura, osjećaj svrhe u onome što rade te poticaji za rad zaposlenika mogu biti jednako moćni u održavanju njihova zadovoljstva, savjetuju. Imajući to na umu, u tekstu su istaknuli tri dokazane strategije za postizanje zadržavanja zaposlenika u uvjetima inflatornog pritiska, piše Privredni.hr.
Oslonite se na fleksibilnost i autonomiju
Danas su zaposlenicima fleksibilni uvjeti rada na prvome mjestu. Ali, fleksibilnost radnog mjesta i radnog vremena samo je prvi korak u stvaranju i održavanju pozitivnog iskustva zaposlenika. Autonomija je također važna. No, razina autonomije drukčija je za svakog zaposlenika. Neki preferiraju izravnije kontakte s menadžerima, drugi više podrške u projektima, treći pak strukturiranije radno vrijeme koje bi im omogućilo najučinkovitiji rad i bolju umreženost s timom. Redoviti razgovori 'jedan na jedan' i mogućnost za izravna izvješća nadređenima izvrsne su prilike za izgradnju odnosa, ali i za razumijevanje stilova rada svakog zaposlenika, savjetuju.
Pokažite da stvarno slušate i poduzimate mjere
Zaposlenici dosljedno ističu angažman na poslu kao ključni faktor pri odlučivanju hoće li ostati ili napustiti tvrtku. Kada mogu ponuditi iskrena mišljenja o svome radnom okružju i utjecati na smjer tvrtke, veća je vjerojatnost da će se angažirati i zajedno s vodstvom tvrtke podržati proces donošenja odluka. Na taj način postaju dionici u definiranju i održavanju kulture tvrtke. Trendovi u održavanju zadovoljstva zaposlenika pokazuju da tvrtke moraju češće slušati svoje zaposlenike i ići dalje od pukog zapažanja činjenica. Uklanjanje prepreka u komunikaciji i poticanje iskrenih, sveobuhvatnih povratnih informacija o tome kako se ponašaju donositelji odluka potiče razinu povjerenja, transparentnosti i angažmana koji potiče zaposlenike da i dalje razvijaju svoje poslovne uloge.
Priznanja i poticaji su važni
Dosljedno isticanje dobrog rada od vrha prema dolje potiče kulturu priznanja u cijeloj organizaciji. Priznanju je vrijedno obraćati stalnu pažnju, a može ga se izražavati na razne načine. Odvojite vrijeme za odavanje priznanja i zahvalnosti, potaknite objave na društvenim mrežama pričama o uspjehu i uvedite mjesečne nagrade za cijelu tvrtku. To su, piše Fast Company, učinkoviti načini da se oda priznanje za postignuća zaposlenika, čime se podiže razina njihova zadovoljstva te osigurava njihov ostanak u tvrtki.