Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Patite li i vi od post GO sindroma?

I na koji način se vraćate u uobičajenu poslovnu rutinu?

Patite li i vi od post GO sindroma?

Koliko god voljeli svoj posao, svima je neophodan godišnji odmor. Fizički odmak od radnog prostora, bio on ured u tvrtki ili kutak u dnevnoj sobi, jedini je način da se istinski odmorite. Mnoge će poduzetnice tvrditi da za njih pojam ‘godišnji odmor’ ne postoji, jer stalno rade. No, čak se i one u ljetnim mjesecima ‘presele’ na plažu i ‘ulove’ malo sunca. Što kad se vratite na bojno polje korporativnog svijeta? Kako se motivirati nakon odmora i vratiti produktivnost?

Što sve može pričekati?

Prije odlaska na odmor svakako delegirajte svoje obaveze i postavite OOO e-mail s preusmjeravanjem svakog upita nekom od kolega koji ostaju u uredu. Imajte na umu da je svrha odmora upravo to, odmor od posla. Iskusna menadžerica Sandra Kujundžić Drašković na vlastitoj je koži naučila da ništa nije toliko hitno da ne može pričekati. „Ja na GO-u bacim pogled na mailove i chat na mobu intenzitetom koji mi paše taj dan. Ako gori, zamolim kolege da pogledaju može li čekati do mog povratka ili ne. Godine su me naučile da skoro 100 % može čekati povratak s GO-a.“

Možda je i neizbježno nakon povratka na posao osjećati tugu i žalost za ‘potrošenim’ slobodnim danima i teško naći motivaciju za nastavak rada. Prvi korak prije povratka na posao je dovoljno rani povratak s putovanja. Ako ste godišnji odmor koristili do posljednjeg trena i vratili se kući večer prije no što se morate pojaviti u uredu, vjerojatnost za lošim raspoloženjem je viša. Izbjegnite taj problem i vratite se dovoljno rano, dajte si barem jedan dan kod kuće da se psihički i fizički pripremite za povratak na posao. Vrijeme provedite tako da se raspakirate, operete veš, pospremite stan i mentalno se pripremite za rad, objavio je portal women in adria.

Produktivnost nakon godišnjeg?

Motivaciju i energiju za ustanak i odlazak na posao teško ćete pronaći kad vam budilica zazvoni u 6:30 ujutro. Dan započnite tuširanjem i zdravim doručkom. Izbjegavajte kavu i slične stimulanse. Tijelo nahranite ukusnom hranom i probudite ga.

Preporuča se da ‘očistite’ radne zadatke prije odlaska na odmor, te si tako rasteretite prve radne dane nakon povratka. Nemojte bitne sastanke ili završenje zadataka ostaviti za prvi tjedan natrag na poslu. Uz to, ovako će i odmor biti ljepši, bez pritiska deadlineova i podsvjesnog razmišljanja o sastanku koji vas čeka kad se vratite. „Po povratku, pokušam si očistiti kalendar barem 1-2 dana da se mogu posvetiti čišćenju označenih mailova/taskova,“ tumači Kujundžić Drašković.

Ono što x-team preporuča u svojem članku je da se pri povratku na posao posvetite administrativnim zadacima. To se odnosi na e-mailove, dokumente, novosti i ostale poruke kako biste shvatili što se događa i ponovno bili u tijeku. Tijekom tog rada pišite to-do listu zadataka, prioritete stavljajući na vrh popisa.

Briefing u čajnoj kuhinji

U redu je ako se odmah ne vratite na 100 % radne snage. Dopustite si kratak period prilagodbe. Budite produktivni, no nemojte si nabiti agresivan tempo koji ćete teško pratiti. Slijedite to-do listu koju ste složili i odrađujte te zadatke redom. Kako je period prilagodbe poslu nužan, nemojte odmah donositi velike odluke i odrađivati bitne zadatke koji zahtijevaju potpuni fokus. U međuvremenu, posvetite se onim idejama koje ste dobili dok ste bili na odmoru. Um je najkreativniji na plaži, izgleda.

Nemojte zaboraviti na briefing s kolegama. Da, to uključuje i onaj osobni, jer socijalni aspekt uredskog života također treba nadoknaditi povratkom s godišnjeg. Popijte kavu u čajnoj kuhinji, nasmijte se anegdotama koje ste propustili dok ste ‘punili baterije’ i napunite ih ponovno. Ljudi su društvena bića.

Izvor: women in adria

 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.