Veći udio generacije Z stječe fakultetske diplome i sada prelaze na sljedeću fazu u kojoj će činiti dominantnu većinu dolazne radne snage.
Generacija Z (1997.-2013.) upravo ulazi na tržište rada i poslodavci moraju biti spremni na njihov dolazak. Dok generacija Z dijeli mnoge osobine s Generacijom milenijalaca, također donosi i nove obrasce ponašanja. Veći udio generacije Z stječe fakultetske diplome i sada prelaze na sljedeću fazu u kojoj će činiti dominantnu većinu dolazne radne snage. Istodobno, milenijalci sada napreduju u svojim karijerama pred kojima slijede izazovi vodenja Zoomera.
Nina Nikšić, voditeljica marketinga tvrtke Černelić, u razgovoru za portal Women in Adria otkriva pripadnici Gen Z očekuju u sklopu radnih mjesta i kakve su njihove potrebe.
Tko su pripadnici Gen Z?
„Pripadnici generacije Z – pravi su digitalni domoroci: od najranije mladosti bili su izloženi internetu, društvenim mrežama i mobilnim uređajima i tako donijeli poseban skup karakteristika na radno mjesto. Taj je kontekst proizveo hiperkognitivnu generaciju koja prikuplja i uspoređuje informacije sa mnogo različitih izvora te integrira virtualna i izvanmrežna iskustva. Osim što im je korištenje tehnologije prirodno jer mnogo prije nego što je skovan pojam “influencer”, mladi su tu društvenu ulogu igrali stvaranjem i tumačenjem trendova. To je generacija koja u fokusu ima potragu za istinom, shvaćaju važnost mentalnog zdravlja, a od poslodavaca očekuju da podržava različitost, jednakost i održivost.“
Što to znači za voditelje novih diplomanata?
„Da bi organizacije privukle i zadržale najbolje i najmotiviranije iz generacije potreban je drugačiji način razmišljanja. Kako bi privukli generaciju Z, menadžeri moraju biti spremni usvojiti brzinu evolucije koja odgovara trendovima tržišta. To znači razvijanje snažnih programa obuke i vodstva, sa stvarnim i opipljivim fokusom na raznolikost.
Menadžerski zadatak biti će izgradnja ljudskijih odnosa sa svojim zaposlenicima. To podrazumijeva promjenu načina razmišljanja i skupinu vještina od upravljanja zadacima do upravljanja potpunim iskustvom zaposlenika. To nadilazi upravljanje specifičnim odgovornostima zaposlenika i proteže se na upravljanje zaposlenikovom percepcijom individualne karijerne putanje, utjecaja posla na privatni život i odnos s organizacijom u cjelini. Ova promjena svakako zahtijeva značajno osnaživanje menadžera.”
Kako će Gen Z utjecati na kreiranje buduće marketinške strategije mnogih brendova?
„Većina potrošača generacije Z koristi društvene medije kao glavni izvor inspiracije za kupnju. Brendovi koji žele zaokupiti pozornost ove publike trebaju dati prednost autentičnom, organskom sadržaju, a ne uglađenijem proizvodu koji su navikli proizvoditi za milenijalce. Generacija Z cijeni individualni izraz i izbjegava etikete.
Mnoštvo novih mogućnosti otvara se tvrtkama, no realizacija istih može biti vrlo izazovna i nerijetko je transformacijskog karaktera. Poduzeća moraju ponovno razmisliti o tome kako isporučuju vrijednost potrošaču, uravnotežiti opseg i masovnu proizvodnju u odnosu na personalizaciju i – više nego ikad – prakticirati ono što zagovaraju kada se bave marketinškim pitanjima i radnom etikom.“
Što to znači za poslodavce?
„Fleksibilnost oko toga kako, gdje i kada ljudi rade više nije faktor diferencijacije, već je nešto što nova generacija podrazumjeva. Poslodavci koji ne nude fleksibilnost vidjet će povećanu fluktuaciju kada zaposlenici pređu na uloge koje nude vrijednost koja je bolje usklađena s njihovim željama.
40-satni radni tjedan od 9 do 5 nije toliko privlačan većini radnika generacije Z, koji više vole prostor za osobno i profesionalno ispunjenje pod vlastitim uvjetima jer su usredotočeni na druge poduzetničke pothvate i osobne strasti. Omogućavanje zaposlenicima da rade iz drugih ureda ili sa lokacija na kojima uistinu žele živjeti, te pružanje fleksibilnosti za stjecanje diplome izvan radnog vremena daje generaciji Z priliku za profesionalni i osobni rast.
Uredi budućnosti biti će oni koji nude najbolje iz oba svijeta: kolaboracijski segment potreban za kreativan posao kojeg pruža uredski rad, te fokusirani individualni segment sa naglaskom na produktivnost postignut radom od kuće. Hibridni način rada najviše će zadovoljiti te uvjete i potrebe Generacije Z koja želi radna mjesta koja cijene inkluzivnost i promiču različita gledišta. San o digitalnom nomadu već postaje realnost, a to bi i tvrtkama moglo omogućiti da prošire svoj pogled na svijet.“
Izvor: women in adria