Prvi travanj je dan na koji se obično smišljaju šale, smicalice i psine, kojima se mnogi smiju, od srca ili „kiselo“, ovisno o tome šale li se na tuđi račun, ili se pak netko šali na njihov. Porijeklo ovog običaja nije poznato, ali stručnjaci smatraju da ima veze sa starim europskim festivalom obnove, čiji su obavezni dio bile šale i smicalice, a koji se slavio početkom travnja.
A kako se 1. travnja „obilježava“ u uredima u Hrvatskoj, otkriva anketa koju je portal MojPosao (www.MojPosao.net) proveo među 306 ispitanika.
Tako 13 posto ispitanika kaže da u njihovoj tvrtki svake godine barem netko pripremi neku psinu, a da se u njihovoj tvrtki ponekad pripremaju smicalice povodom 1. travnja tvrdi dodatnih 14 posto ispitanika. Neke od najzanimljivijih su:
- Objava da tvrtka nudi mogućnost rada na Malti
- Lažna obavijest voditelju smjene da ga šef nešto treba, a šef je ljut
- Lažna obavijest kolegi da ga čeka stranka na porti
- Lažna obavijest da iz HEP-a dolaze isključiti struju, pa se od 12 sati ne radi
- Postavljanje lažne zmije kolegici na stolac
- Lijepljenje smrdljivog martina kolegi na slušalicu
- Pražnjenje klamerica
- 'Ištekavanje' miša, tipkovnice, monitora
- Stavljanje soli u kavu ili čaj od kolege
- 'Rašarafljivanje' uredskog stolca kolege
- Mazanje majoneze na donji dio ručki uredskog stolca
- Slanje e-maila na cijelu tvrtku da su svi podaci tvrtke izbrisani i da su nepovratni
- Stavljanje u fotokopirni uređaj papira na kojima je već otisnuta naznaka „Illegal copy“
- Obavijest zaposlenicima da će od sada oni prekovremene sate plaćati poslodavcu, jer ne mogu u redovno radno vrijeme obaviti posao, pa tvrtka ima dodatne troškove za struju, grijanje itd.
- Izdavanje dugo očekivane dokumentacije za software na korporativnom blogu, a u ZIP fileu je zapravo bila „upakirana“ knjiga „Rat i mir“
- Obavijest šefu da od 15 radnika, njih 14 daje otkaz, odmah sad.
No, većini zaposlenika danas očito nije do „zafrkancije“. Naime, čak 73 posto ispitanika ustvrdilo je da se u njihovoj tvrtki za 1. travnja nikada ne pripremaju psine, šale ili smicalice. Najčešće ističu kako rade ozbiljne poslove u ozbiljnim tvrtkama, te da međuljudski odnosi među kolegama nisu toliko dobri da bi si mogli priređivati šale. Ističu i da su ljudi izgubili smisao za humor, te da su pod prevelikim pritiskom i stresom zbog prevelikog obima posla da bi još imali vremena smišljati šale.
* Podaci su dobiveni putem ankete provedene na portalu MojPosao koja se sastojala od samo jednog pitanja. Zbog jednostavnosti ispunjavanja ankete nisu zabilježeni demografski podaci o ispitanicima tako da se rezultati ne mogu generalizirati, ali su indikativni.